Ocena brak

Obrzęki płuc

Autor /niezapominajka Dodano /18.02.2013

Obrzęki w niewydolności krążenia są spowodowane zatrzymaniem sodu w organizmie wskutek niestosunku pomiędzy zmniejszonym przesączaniem nerek a prawidłowym wchłanianiem zwrotnym w cewkach nerkowych. Obrzęki powstają również w wielu innych stanach chorobowych, bez udziału serca. Często spotykaną przyczyną powstawania obrzęków jest podwyższenie ciśnienia żylnego, wskutek czego ciśnienie we włośniczkach żylnych wyrównuje się z ciśnieniem we włośniczkach tętniczych. Obrzęki tego rodzaju spotyka się w przypadkach zakrzepów żylnych, marskości wątroby, zamknięcia wskutek zakrzepu lub guza żyły głównej górnej lub dolnej.

W stanach przebiegających z obniżeniem poziomu białek osocza zmniejsza się ciśnienie osmotyczne we włośniczkach, co usposabia do wypływania płynu ze światła naczyń do tkanek.

Częstą przyczyną obrzęków są stany prowadzące do zwiększonego wydzielania przezneurohypophysis hormonu ADH (hormon an-tydiuretyczny). Z tej prawdopodobnie przyczyny powstają obrzęki u kobiet w okresie przedmiesiączkowym.

Powszechnie spotyka się obrzęki na podudziach wskutek upośledzonej drożności naczyń limfatycznych (lymphoedema).

 

Podobne prace

Do góry