Ocena brak

Obrzęki kończyn dolnych

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Obrzęk jest stanem, w którym w tkankach miękkich gromadzi się nadmierna ilość płynu pochodzącego z krwi w wyniku filtracji poprzez ściany naczyń włosowatych. W warunkach normalnych jest utrzymywana stała równowaga pomiędzy płynem tkankowym przenikającym z naczyń włosowatych a będącym już w tkankach. Nadmiar płynu tkankowego wchłaniany jest z powrotem do krążenia poprzez kapilary oraz system naczyń chłonnych. Obrzęki spowodowane są bezpośrednio pracą stojącą lub długotrwałym chodzeniem i nasilają się wieczorem. Mogą się one pojawić w przebiegu niewydolności krążenia, chorób nerek lub wskutek utrudnionego odpływu żylnego z kończyn, który może być następstwem zakrzepowego zapalenia żył oraz zastoju chłonki spowodowanego poza-palnymi zmianami w węzłach i naczyniach chłonnych.

Zmniejszenie obrzęku można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniego masażu. Przy obrzękach przeprowadzamy tzw. masaż odprowadzający albo masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny).

Masaż odprowadzający rozpoczynamy od uda, następnie masujemy staw kolanowy, potem podudzie wykonując głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Na zakończenie masażu kończyny dolnej stosujemy głębokie głaskanie (wyciskanie) od stopy do stawu biodrowego.

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) wykonujemy w celu usunięcia obrzęków po przebytej chorobie. Zasadniczą rolą drenażu limfatycznego kończyn jest podwójne wymasowanie stawów zaczynając od części bliższych, a kończąc na częściach dalszych, zachowując kierunek dosercowy (patrz rozdział -Masaż limfatyczny).

 

Podobne prace

Do góry