Ocena brak

Obrzęk naczynioruchowy Ouincke

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Są to zmiany obrzękowe, dotyczące głównie tkanki podskórnej, powstające w sposób nagły. Dotyczą najczęściej twarzy, zwłaszcza wargi górnej, powiek, ale mogą występować w obrębie kończyn i narządów płciowych, a także błon śluzowych gardła. Przebieg Jest nawrotowy. Obrzękowi nierzadko towarzyszą bąble pokrzywkowe.

Leczenie pokrzywki zależy od czynników wywołujących. W ostrej pokrzywce pokarmowej zaleca się przede wszystkim środki przeczyszczające oraz leki przeciwhistami-nowe (Tavegyl — 2—3 tabl., Phenazolinum), a także 10% roztwór wapnia (10 ml dożylnie) i witaminę C. W pokrzywce przewlekłej należy usuwać przyczyny wywołujące* przede wszystkim poleca się Hydroxyzinum (20—50 mg/d), Thioridazinum (50—75 mg/d) oraz leki przeciwhistaminowe i wapń.

W pokrzywce typu choroby posurowiczej oprócz leków przeciwhistaminowych należy podawać kortykosteroidy, początkowo domięśniowo (Fenicort 100 mg), a później En-corton — 30 mg/d doustnie, w dawkach stopniowo. zmniejszanych.

’W pokrzywce cholinergicznej podstawowym lekiem jest Hydroxyzinum (50 mg/d) oraz leki obniżające pocenie.

W obrzęku Quinckego należy poszukiwać wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych i stosować antybiotyki odpowiednio do wyniku posiewów. Poza tym leczenie jest takie jak w pokrzywce przewlekłej. Należy podkreślić, że w przypadku pokrzywki aspi-rynowej stosuje się specjalne diety eliminacyjne.


Podobne prace

Do góry