Ocena brak

Obrazki plamiste

Autor /Zefir Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 15-40cm wysokości,wyjątkowo nawet do 60 cm. Liście odziomkowe długoogonkowe, 10-20 cm długości. Ich unerwienie i strzałkowaty kształt jest wyjątkiem wśród roślin jednoli-ściennych.

Mimo, że liście są stosunkowo rzadko i tylko bardzo słabo poplamione na cie-mnozielono lub brązowo, określenie „plamisty" pojawiło się w nazwie gatunkowej zarówno polskiej jak i łacińskiej. Duża, do 25 cm długości tut-kowata podsadka (zwana również pochwą podkwiatostanową lub spatha) całkowicie obejmuje dolną połowę kolby kwiatowej i wznosi się z jednej strony daleko ponad nią. Na (niewidocznej) części kolby siedzą poniżej kwiaty żeńskie, a nad nimi kwiaty męskie.

Siedlisko: Lasy liściaste i liściaste lasy mieszane, przede wszystkim buczyny i łęgi, chętnie na wapieniu.

Rozmieszczenie: Południowa i środkowa Europa, na północ do południowej Szwecji. W Polsce rzadko na zachodnim Pomorzu, na Śląsku, w Dolinie Ojcowskiej i w Karpatach w niższych położeniach.

Okres kwitnienia: Od IV do V.

Rozmnażanie: Przez nasiona.

Skomplikowany mechanizm zapylenia: Owady z rodziny ćmian-kowatych zwabione zapachem padliny usiłują wylądować na brzegu pochwy lub na kolbie. Ześlizgują się jednak na gładkiej, pokrytej drobniutkimi kropelkami olejku powierzchni i wpadają do wnętrza.

Jeżeli przyniosły pyłek ze starszych kwiatów, podczas prób wydostania się na zewnątrz otrząsają go na znamiona słupków. Gdy pokryte olejkiem powierzchnie wysychają, to szczecinki znajdujące się przy szyjce pochwy więdnąc otwierają wyjście na wolność owadom obładowanym nowym pyłkiem.

Uwagi: Z zalążni rozwijają się intensywnie czerwone jagody, które, podobnie jak pozostałe części roślinybardzo trujące.

Podobne prace

Do góry