Ocena brak

Obraz kliniczny rozwojowej dysplazji stawu biodrowego w okresie niemowlęcym

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

U niemowlęcia, począwszy od około 5. tygodnia życia, jedynym objawem klinicznym dysplazji stawu biodrowego może być ograniczenie odwiedzenia. Test ograniczenia odwiedzenia badamy trzymając kończyny dolne w stawach biodrowych w zgięciu 90°. Wykonujemy ruch odwiedzenia obu ud w płaszczyźnie poprzecz-

nej. Test ograniczenia odwiedzenia może występować w trzech formach: 1) ograniczenia odwiedzenia co do wartości (mniejsze lub równe 60°); 2) asymetrii odwiedzenia; 3) tzw. utrudnienia odwiedzenia, polegającego na odczuwanym przez badającego hamowaniu tego ruchu w stawie biodrowym, przy ograniczonym jego zakresie. Objaw ograniczenia odwiedzenia związany jest ze skróceniem mięśni przywodzicieli uda, wynikającym z utrzymującej się decentracji stawu biodrowego.

Dodatnie testy Ortolaniego i Barlowa stwierdzane są rzadziej w porównaniu z okresem noworodkowym. Zdaniem Barlowa około 2.-3. miesiąca życia nieleczone stawy biodrowe najczęściej stabilizują się w pozycji zwichniętej lub podwichniętej. W tym czasie pojawiają się nowe objawy kliniczne, takie jak zagłębienie i asymetria fałdów pachwinowych, poszerzenie obrysów stawu biodrowego, przemieszczenie krętarza większego ku górze powyżej linii Roser-Nelatona (linia łącząca kolec biodrowy przedni górny z guzem kulszowym w pozycji leżącej na boku z kończyną zgiętą w stawie biodrowym 45°), niewyczuwanie głowy k. udowej w panewce czy nierówność kończyn. Głowę k. udowej można wyczuć w panewce jako opór poniżej więzadła pachwinowego w miejscu tętnicy udowej. Ruchami obrotowymi w stawie biodrowym można sprawdzić, czy wyczuwany kciukiem opór jest spowodowany głową k. udowej. W przypadku zwichnięcia kciuk wchodzi w głąb bez oporu.

Nierówność kończyn oceniana jest z użyciem testu Galleazziego, który polega na porównaniu długości ud przy zgiętych pod kątem 90° stawach biodrowych. Innym objawem jest nadmierna obracalność uda, wynikająca z większych możliwości ruchów rotacyjnych wysuniętej z panewki głowy k. udowej.

 

Podobne prace

Do góry