Ocena brak

OBÓZ

Autor /Izaak Dodano /05.04.2012

Obóz warowny. Rzymskie obozy warowne (castra) zakładane na okres dłuższych postojów, wg ściślć określonego planu, jako baza wypadowa i punkt oparciańa wypadek odwrotu odgrywały dużą rolę w taktyce rz., były też w razie potrzeby miejscem zamieszkania. Na prowincjach, silnie obwarowane, dawały niekiedy początek miastom.

W planie niektórych miast rozpoznać można dziś jeszcze ich obozowe pochodzenie, np. Xanten pod Dusseldorfem, Aosta w płn.-zach. Włoszech, wiedeńskie Stare Miasto; najlepiej zachowane Lambaesjs w Algierii. Wyraz łac. castra 'obóz', w śrdw.-łac. 'gród', od castrare 'odciąć; odgrodzić (kawał ziemi na obóz)' pozostał do dziś w nazwach niezliczonych miejscowości dawnego cesarstwa rz. od Szkocji do Arabii, jak np. we wszystkich ang. nazwach geogr. kończących się na -caster, -cester, -chester, np. Lancaster, Worcester, Manchester.

Obóz oszańcowany a. otoczony taborem odgrywał dużą rolę w wojnach XVI i XVII w., ściągając i powstrzymując na sobie niemałe siły nieprzyjaciela (husyci, wojna trzydziestoletnia, Obertyn, Cecora, Chocim).

Obóz Wallensteina zob. Wallenstein. Oboźny w dawnej Polsce - od XVI w. kwatermistrz wojsk., mianowany przez (i działający wg wskazówek) hetmana, zakładał obozy dla wojska, zajmował się ich zaopatrzeniem i umacnianiem, porządkiem ruchu taborów w marszu itd.; od 1776 mianowani przez króla.

Podobne prace

Do góry