Ocena brak

Objawy uboczne występujące w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Najczęstsze są nudności, czy nawet wymioty, które obserwuje się głównie w pierwszych 2—3 miesiącach przyjmowania tabletek.

Zwiększenie wagi ciała, czego kobiety zwykle boją się najbardziej, występuje najczęściej także w pierwszych miesiącach przyjmowania i dotyczy to zaledwie 2—10% kobiet.

U 6—10% kobiet obserwuje się wzmożoną nerwowość lub nawet depresje psychiczne. Są to najczęściej objawy podobne do występujących we wczesnej ciąży.

U niektórych kobiet obserwuje się spadek libido. Jednak najczęściej występuje wzrost, co można wiązać z wyzbyciem się lęku przed niepożądaną ciążą.

Czasem w trakcie przyjmowania tabletek pojawia się plamienie. Należy wtedy Mtoiększyć dawki estrogenów pub zmienić preparat.

Zwykle w czasie przyjmowania tabletek miesiączki są skąpsze, czasem obserwuje się ich wtórny brak, występujący po długotrwałym przyjmowaniu tabletek. Wymienione objawy uboczne zwykle nie stanowią istotnego problemu w antykoncepcji hormonalnej i „ustępują samoistpie, a w obecnej dobie niskodawkowych preparatów — są coraz rzadsze.

J^atoiMast istotny problem stanowią przeciwwskazania do stosowania tabletekgiormonalnych w pe\MBych schorzeniach,^ np. przy skłonności do zakrzepów i chorób wątroby/ Dlatego koniecze jest badanie ginekologiczne Mm rozmowa z doświadczonym Bekarzem prźed rozpoczęciem stosowania ,,pigułek”.fj||ie wolno stosować tabletek „takich samych, jakie stosuje koleżankami gdyż przy piewłaścir wym stosowaniu leku może kobieta wyrządzić sobie wiele krzywdy.

 

Podobne prace

Do góry