Ocena brak

OBJAWY CHORÓB UKŁADU ODDECHOWEGO

Autor /niezapominajka Dodano /18.02.2013

W chorobach układu oddechowego częstymi objawami są: kaszel, wykrztuszanie, duszność, świst, bóle w klatce piersiowej.

Najczęstszym objawem jest kaszel, przy czym często jest on skutkiem zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych. Bardzo często jest on następstwem zapalenia oskrzeli. Kaszel bywa wczesnym objawem gruźlicy i raka płuc.

Wykrztuszanie plwociny świadczy o nadmiernym jej wytwarzaniu, najczęściej w przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli. Bardzo obfite ranne wykrztuszanie ma miejsce przede wszystkim w przypadkach rozstrzeni oskrzeli, w ropniach płuc.

Bardzo duże znaczenie ma ocena wyglądu plwociny. Plwocina ropna jest następstwem zakażenia dróg oddechowych, rzadko jest wynikiem obecności dużej liczby krwinek kwa-sochłonnych w plwocinie. Duże znaczenie ma przyzwyczajenie lekarza do oceny charakteru plwociny. Również ważne jest, aby pacjent umiał ocenić wygląd plwociny, co ma szczególne znaczenie w przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli, gdyż ropna plwocina ¿wy-kle jest wskazaniem do leczenia antybiotykami.

W plwocinie stwierdza się czasami gołym okiem włóknikowe odlewy oskrzeli, brunatne grudki złożone z grzybów, ciała obce. Gnilny zapach plwociny świadczy o zakażeniu drobnoustrojami beztlenowymi.

Krwioplucia są bardzo częstym objawem: występują u chorych na nowotwory, gruźlicę, rozstrzenie oskrzeli, ropnie płuc, w grzybicy kropidlakowej płuc, w zapaleniach płuc i oskrzeli, w przypadkach zawału płuc, w zwężeniu lewego ujścia żylnego. Niejednokrotnie nie można ustalić przyczyny krwioplucia.

W celu rozpoznania krwioplucia pochodzącego z układu oddechowego należy wykluczyć krwawienie pochodzące z jamy ustnej, nosa, gardła, przełyku, żołądka.

Duszność jest objawem subiektywnym, ale może ona świadczyć o niewydolności oddechowej. Najczęściej spotyka się ją u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, dychawicą oskrzelową, rozedmą, śródmiąższowym zwłóknieniem płuc, odmą opłucnową i w przypadku obecności płynu w opłucnej. Ilość płynu może być niewielka, ale silne bóle mogą znacznie ograniczać ruchy klatki piersiowej. Przyczyną duszności bywa niewydolność krążenia, zwłaszcza lewokomorowa, niedokrwistość, kwasica metaboliczna.

Niekiedy chorzy z niewydolnością oddechową nie odczuwaj_ą duszności. Skarżą się na nią często chorzy na nerwicę.

Świsty mogą być wyrazem zwężenia oskrzela wskutek obecności wydzieliny czy skurczu oskrzela, zmian zapalnych oskrzeli, nadmiernego zapadania się oskrzeli w następstwie zaniku ich elementów sprężystych. Zmieniają się one po wykrztuszeniu plwociny czy po ustąpieniu skurczu oskrzela.

Świst utrzymujący się w jednym miejscu, nie ustępujący po kaszlu, bywa w przypadkach zwężeń oskrzeli spowodowanych nowotworami, ciałem»obcym, zwężeniem oskrzela na tle gruźlicy. Chorzy często słyszą go podczas oddychania.


 

Podobne prace

Do góry