Ocena brak

O Wszechwiedzącym i wolnej woli człowieka

Autor /Bernadinek122h Dodano /08.11.2006

Według biblii Bóg dał człowiekowi wolną wolę w chwili, gdy ten złamał Jego zakaz spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła (?Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła?... ?Pan Bóg wziął, zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.) ?

Wielu z nas, napewno zna tą historię, ale zacznijmy ją jeszcze raz, od początku, tego początku, który stał się zarazem końcem wszelkiego istnienia.

Kiedy Pan Bóg stwarzał świat, wiedział, że to było dobre. Stworzył pierwszego człowieka o imieniu Adam i to też było dobre. W tej samej chwili zauważył jednak, że podobnie jak zwierzęta, tak i mężczyzna potrzebuje bratniej duszy u swego boku, stworzył, zatem kobietę z żebra Adama: ?Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta? .

Czy jednak stworzenie Ewy było dobre? Czy Bóg wiedział wtedy, że to kobieta jako pierwsza wyciągnie rękę w stronę zakazanego owocu? Pewnie tak, Bóg jest przecież wszechwiedzący.
Jeśli więc Ewa z natury powstała jako istota słabsza, wrażliwsza, to czy Bóg nie mógł przewidzieć, że ulegnie szatanowi?
A jeśli przewidział, jeśli zrobił to celowo?, może chciał tym samym wystawić ludzi na próbę, tylko po co?, Bóg zna przecież każdą naszą myśl, więc wie, co za chwilę zrobimy czy pomyślimy?

Skoro, więc Bóg jest wszechwiedzący to czy człowiek ma wolną wolę?
Czy wolna wola to nic nieznaczący frazes, czy fakt?
A jeśli istnieje naprawdę, to czy jest ona człowiekowi potrzebna?
Wreszcie, czy wolna wola jest rzeczywiście wolna i czy właściwie ma to jakieś znaczenie?

Ustalmy, więc fakty: Bóg jest wszechwiedzący, ale obdarzył ludzi wolną wolą.
Pytanie, w jakim celu?
Zastanówmy się najpierw, jakimi ludźmi byli Adam i Ewa zanim skosztowali owocu z zakazanego drzewa.
Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, z natury, więc dobrego i dobrem się kierującego. Człowieka, który podobnie jak Bóg będzie chciał próbować, stwarzać i czerpać radość z owego stwarzania. Bóg musiał wiedzieć, zatem, że jeśli wyda zakaz zbliżania się do jednego z drzew w ogrodzie Eden, człowiek wcześniej czy później ten zakaz złamie, dlaczego?
Przede wszystkim, dlatego, że uczynił ludzi beztroskimi i bezwolnymi, znającymi tylko dobro a więc nie do końca świadomymi.

Podobne prace

Do góry