Ocena brak

Noworodek dystroficzny (hipotroficzny)

Autor /reva Dodano /23.06.2014

Zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu (IUGR - intrauterin growth retardation) może nastąpić we wczesnym lub późnym okresie życia płodowego. Noworodki ze zbyt małą, jak na swój wiek, masą urodzeniową mają skórę o   zmniejszonej sprężystości, ubogą podskórną tkankę tłuszczową, wydają się być długie i chude. Uboga tkanka tłuszczowa, tak u wcześniaków, jak i     u hipotrofików czy noworodków przenoszonych powoduje, że są one narażone na utratę ciepła i obniżenie stężenia glukozy we krwi. Skóra sucha, o zmniejszonej sprężystości, uboga podskórna tkanka tłuszczowa, sprawiają, że rysy twarzy są zaostrzone. Paznokcie są długie, często ciemno podbarwione na skutek zalegania gęstych wód płodowych i smółki. Cechy hipotrofii często obserwujemy u noworodków przenoszonych, ponieważ w ostatnich tygodniach ciąży funkcja odżywcza łożyska może być już osłabiona i wyraźne stają się cechy niedożywienia płodu.

Przyczyny hipotrofii mogą być zarówno matczyne (wady budowy macicy utrudniające rozwój płodu, niedożywienie, palenie papierosów, choroby przewlekłe), jak i płodowe (ciąża mnoga, wady wrodzone, aberracje chromosomowe).

Uboga podskórna tkanka tłuszczowa, tak u wcześniaków, jak i u dystrofików, czy noworodków z cechami przenoszenia powoduje, że są one bardziej niż noworodki donoszone narażone na utratę ciepła i obniżenie; stężenia glukozy

 

Podobne prace

Do góry