Ocena brak

Nigdy nie zajmuj krótkich pozycji podczas trendu wzrostowego

Autor /Satan666 Dodano /28.03.2013

Zajmowanie krótkich pozycji podczas trendu wzrostowego oznacza krótką sprzedaż podczas ustanawiania przez rynek lub dany w'alor nowych szczytów. Inwestor podejmuje wówczas wielkie ryzyko zakładając, że rynek odwróci się i zacznie spadać.

Zwrot na rynku nie musi się dokonać. Akcje poruszają się na ogół w grupach, a trendy są kontynuowane do momentu, w którym nastąpi wyraźny zwrot i rozpocznie się trend w przeciwnym kierunku. Usiłowanie zajęcia krótkiej pozycji na szczycie może okazać się bezowocne i kosztowne. Ten szczyt może być na przykład początkiem próby przejęcia danej spółki, co mogłoby okazać się katastrofalne dla krótkiej pozycji.

Najlepszy moment do zajęcia krótkiej pozycji często następuje wkrótce po ukształtowaniu się istotnego szczytu rynkowego lub po pojawieniu się złych wiadomości o danej firmie.

Akcje Cray Research, których kurs przekraczał 70 dolarów w październiku 1988 roku, gwałtownie zniżkowały do niemal 40 dolarów w rok później - strata ponad 40 procent w ciągu jedenastu miesięcy. Taki obrót sprawy skłaniał inwestorów oczywiście do dalszego pozbywania się tych akcji.

Cray Research jest producentem superkomputerów, które są niezwykle drogie i przynoszą bardzo wysokie zyski. Sprzedaż tylko jednego systemu może radykalnie poprawić zyski firmy i pchnąć kurs akcji w górę. Spadek kursu Cray Research ma oczywiście swój kres, ale trudno przy posiadanych informacjach stwierdzić, gdzie ten poziom się znajduje. Z lego względu większość graczy dokonujących krótkiej sprzedaży zamknie krótkie pozycje kupując na powrót akcje po osiągnięciu założonego przez siebie poziomu docelowego zysku. Nie będą oni próbowali uchwycić samego dna.

Złe wiadomości dotyczące Cray Research zaczęły się od obniżenia prognozowanych zysków; kolejne niepomyślne informacje mówiły o opuszczeniu firmy przez jej założyciela, który powołał zupełnie nowe przedsiębiorstwo. Złe wiadomości mogą być dobrą okazją do zajęcia krótkiej pozycji, jeśli można się spodziewać jeszcze gorszych wieści. Krótką sprzedaż można stosować z dobrym skutkiem na wdele sposobów, ale należy zdawać sobie sprawę z jej zasad i związanego z nią ryzyka.

Podobne prace

Do góry