Ocena brak

Nieprawidłowości łożyska, błon płodowych i pępowiny

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Jajo płodowe wypełniające całą jamę macicy w końcowych tygodniach ciąży składa się z następujących elementów: z płodu, łożyska przyczepionego do mięśni macicy, pępowiny łączącej łożysko z płodem i z błon płodowych stanowiących worek w kształcie jaja, w którego środku znajduje się płód. Łożysko jest organem wymiany i jego rola w życiu płodu jest bardzo ważna. Pośredniczy ono między płodem a organizmem matki w wymianie składników odżywczych i tlenu, kierowanych przez dwie żyły pępowinowe do płodu, i odbiera od płodu produkty przemiany materii oraz substancje szkodliwe, przekazywane z krwią przez tętnicę pępowinową. Przyczep pępowiny na łożysku zwykle bywa środkowy lub przyśrodkowy. Jednak w kilku procentach przypadków przyczep ten może być umiejscowiony nieprawidłowo.

Nieprawidłowo rozwijające się łożysko może być przyczyną niedorozwoju płodu, a nawet jego obumarcia. Nieprawidłowy przyczep pępowiny może mieć wpływ na odżywianie płodu: pępowina, zwłaszcza zbyt długa, może być uciśnięta przez płód lub owinięta wokół niego, bywają także węzły prawdziwe pępowiny. W tych wszystkich przypadkach dochodzi czasem do obumarcia płodu z powodu zamknięcia przepływu krwi. Może też dojść — wskutek długotrwałego częściowo ograniczonego krążenia krwi w uciśniętej pępowinie — do niedorozwoju płodu (dystrofii). Powikłania ze strony pępowiny w czasie porodu (na przykład zaciśnięcie się węzła, wypadnięcie przed główką płodu, ucisk pępowiny okręconej wokół ciała płodu) mogą doprowadzić do ciężkiej zamartwicy płodu, a nawet do zgonu.

Błony płodowe tworzące jajowaty twór, w którego wnętrzu rośnie płód, mogą ulec pęknięciu w dolnym swoim biegunie, w okolicy ujścia wewnętrznego macicy. Wewnątrz jaja płodowego znajdują się wody płodowe, stanowiące środowisko dla płodu, w którym on swobodnie pływa. Pęcherz płodowy zazwyczaj pęka w czasie porodu, ale może też pęknąć wcześniej i wówczas dochodzi najczęściej do porodu przedwczesnego, a to stanowi, jak to już wyżej opisano, bardzo niebezpieczne powikłanie ciąży.

Po pęknięciu pęcherza płodowego, gdy przerwana jest ciągłość ścian jaja płodowego i wypływa płyn owodniowy na zewnątrz — płodowi grozi zakażenie. W przypadku pęknięcia pęcherza płodowego konieczne jest natychmiastowe przewiezienie ciężarnej na oddział położniczy. Tam będzie powzięta odpowiednia decyzja co do dalszego postępowania.

Innym powikłaniem dotyczącym jaja płodowego jest nadmierne narastanie wód płodowych. Można to poznać po szybkim powiększaniu się obwodu brzucha. Powoduje to wzrost napięcia mięśni brzucha i jego bolesność. W takim przypadku trzeba zasięgnąć porady lekarza, który ustali sposób dalszego postępowania. Wielowodzie wiąże się nierzadko z wadami rozwojowymi płodu. Dokładne badanie położnicze za pomocą ultrasonografii i innych metod jest w tych przypadkach konieczne.

 

Podobne prace

Do góry