Ocena brak

Niedokrwistości hemolityczne z „zimnymi" przeciwciałami

Autor /corrs Dodano /19.02.2013

W przeciwieństwie do poprzedniej grupy niedokrwistości obecnie przedstawiana występuje u osób po 50 r.ż. Poza ogólnymi objawami cechującymi zespoły hemolityczne występują typowe dla tej postaci oznaki chorobowe, pojawiające się w związku z ochłodzeniem lub chłodną porą roku. Są to: sinica obwodowych części ciała (palców rąk i stóp, nosa, warg, małżowin-usznych), a nawet objawy choroby Raynauda.

W stanie przedmiotowym zwraca uwagę niewystępowanie sgjenomegalii, stwierdzanej w większości przypadków niedokrwistości hemolitycznych z „ciepłymi” przeciwciałami.

Powstanie zimnych przeciwciał wiąże się zwykle z przebytym przed kilkoma tygodniami ostrym zakażeniem wirusowym lub chorobami wątroby i chorobą nowotworową.

Przebieg choroby z ’’„zimnymi’||przeciwcia-łami jest bardziej łagodny niż w niedokrwistości z „ciepłymi” przeciwciałami. W czasie ciepłych pór roku, a także przy odpowiedniej dbałości o zapobieganie ochłodzeniu, chorzy mogą nie wykazywać żadnych objawów chorobowych.

Leczenie. Bardzo dobre wyniki, zwłaszcza w ostrych postaciach tej niedokrwistości, przynosi podawanie kortykosteroidów w dawce 60—20 mg/d i/lub chlorambucilu (Leu-keran), W dawce 2—6 mg/d.

 

Podobne prace

Do góry