Ocena brak

Niedokrwistość a ciąża

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Mniej więcej w połowie przypadków prawidłowej ciąży mamy do czynienia pozorną niedokrwistością, wywołaną znacznym rozwodnieniem osocza krwi w ciąży. Za dolną granicę prawidłowego jeszcze stanu, nie wymagającego leczenia, uważamy wartości 3 500 000 krwinek czerwonych w mm3 i 6,5 mmol/1 Hb (65% Hb). Wskaźnik barwny i obraz krwi są prawidłowe.

Niedokrwistość niedobarwliwa mikrocyto-wa, czyli syderopenia ciążowa związana z niedoborem żelaza, występuje u ok. 5% ciężarnych. Zapotrzebowanie płodu na że-l lazo wzrasta, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Przyczyn tej postaci niedokrwistości należy szukać w odżywianiu (pokarmy nie zawierają dostatecznej ilości żelaza), w wymiotach ciężarnych, wreszcie w niedokwaśności soku żołądkowego. Liczba krwinek czerwonych waha się od 2 do 3 min w mm3, poziom Hb spada poniżej 5,0 mmol/1 Hb (Fe) (50%). Krwinki czerwone wykazują mikrocytozę, anizocytozę i poikilocytozę.

Leczenie. Dieta bogata w żelazo (żółtka jaj, suszone owoce, groch, fasola, cynader-ki, wątroba). Doustnie podajemy Ascofer 2—3 razy dz. po 1—3 drażetki. Równocześnie podajemy witaminę ,C, zespół witamin B w tabl. W przypadkach niedokwaśności zaleca się kwas solny z pepsyną (Bepepsin tabl. przed jedzeniem).

Niedokrwistofić nadbarwliwa megalobla-styczna występuje bardzo rzadko, najczęściej u wieloródek. Przyczyny nie są dostatecznie poznane. Ustępuje szybko po przerwaniu ciąży lub w połogu. Szczegóły p. rozdz. Choroby krwi i układu krwiotwórczego.


Podobne prace

Do góry