Ocena brak

Neuropatia nerwu strzałkowego wspólnego

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Nerw strzałkowy wspólny jest najbardziej narażony na uszkodzenia w okolicy szyjki strzałki, w miejscu przechodzenia przez otwór w przyczepie bliższym m. strzałkowego długiego.

Przyczyną uszkodzenia nerwu może być bezpośredni uraz w okolicy nasady bliższej strzałki lub ucisk (przerwany mięsień, rosnąca torbiel Bakera, unieruchomienie, sen narkotyczny itp.). Do neuropatii przewlekłej (sport!) dochodzi zazwyczaj w następstwie powtarzanego, silnego podeszwowego zginania stopy połączonego z jej odwracaniem, lub przewlekłej niestabilności stawu skokowego, połączonej z powtarzającymi się urazami z mechanizmu odwracania stopy.

Objawy

Ból i przeczulica zewnętrznej części łydki i stopy, często połączone z promieniowaniem do nerwu kulszowego, osłabienie zginania grzbietowego i nawracania stopy oraz jej niestabilność (uczucie „uciekania” stopy, powłóczenie itp.).

W przypadku przewagi ucisku gałązki głębokiej pojawiają się zaburzenia ze strony autonomicznego układu współczulnego, ograniczone zasinienie, uczucie ziębnięcia nogi, lekkiego stopnia zaburzenia czucia, zwane „niespokojnymi nogami”, co niejednokrotnie oznacza początek neuropatii*.

Postępowanie

Leczenie należy rozpocząć od odciążenia nerwu strzałkowego przez ustawienie stopy w częściowym nawróceniu za pomocą ortezy czy zmodyfikowanego obcasa - podwyższenie od boku. W razie narastania dolegliwości konieczne jest odbarczenie nerwu

 

Podobne prace

Do góry