Ocena brak

Neuropatia nerwu skórnego bocznego uda

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Neuropatia nerwu skórnego bocznego uda (Meralgia paraesthetica) jest zespołem usidlenia nerwu, najczęściej w okolicy kolca biodrowego przedniego górnego, w miejscu opuszczenia miednicy pod więzadłem pachwinowym w okolicy przyczepu m. krawieckiego.

Najczęstsza przyczyną usidlenia nerwu są intensywne ćwiczenia fizyczne (sport wyczynowy, balet, cyrk)

Przyczyną dolegliwości może być też noszenie gorsetu czy prostotrzymacza; często, dolegliwości wywołuje wykonywanie określonej pracy, połączonej z opieraniem ciężarów o okolicę kolca biodrowego górnego przedniego (choroba noszących flagi)62.

Objawy

Pacjent zwykle skarży się na piekące bóle, obejmujące zewnętrzną powierzchnię uda, nasilające się po dłuższym chodzeniu lub staniu, a zmniejszające się w czasie spoczynku (położenie się i zgięcie kończyny w biodrze przynosi ulgę). Klinicznie stwierdza się osłabienie czucia na całym obszarze skóry, którą zaopatruje nerw oraz całkowite zniesienie czucia na małej powierzchni skóry, pokrywającej górną część pasma biodrowo-piszczelowego. Może również mieć miejsce bolesność uciskowa w miejscu przejścia nerwu przez więzadło pachwinowe (jeśli przyczyną choroby jest kompresja nerwu, spowodowana jego usidleniem).

Jeżeli źródłem choroby jest stenoza kanału kręgowego, występują też inne objawy charakterystyczne dla zespołu ciasnoty (m. in. chromanie przestankowe ogona końskiego, ból przy schodzeniu w dół, zmiany w obrazie rtg kręgosłupa i w innych badaniach obrazowych).

Postępowanie

Choroba równie często samoistnie ustępuje, jak się pojawia. Wystarcza leczenie zachowawcze (jeśli można przyczynowe), tym bardziej, że operacyjne odbarczenie nerwu, jak i jego przecięcie może zastąpić istniejące dolegliwości innymi, równie dokuczliwymi.

Uwaga! Do neuropatii w stenozie kanałowej dochodzi na poziomie L3-L4. Operacyjna dekompresja likwiduje objawy i dolegliwości. Na możliwość pochodzenia dolegliwości z kanału kręgowego wskazuje m. in. brak poprawy po ostrzyknięciu tkanek położonych przyśrodkowo od kolca biodrowego.


Podobne prace

Do góry