Ocena brak

Nerwoból

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Nerwoból ma charakter promieniujący wzdłuż pnia nerwowego i rozprzestrzenia się na obszar unerwiony przez dany nerw lub korzeń. Ból jest zwykle ostry, ciągły, niekiedy napadowy. Charakterystyczne jest potęgowanie bólu w czasie kaszlu, kichania i działania innych czynników prowadzących do zwiększenia ciśnienia w kanale kręgowym. Każdy ruch tułowia napinający nerw (zginanie tułowia przy wyprostowanych nogach) wzmaga ból. Najczęstszą przyczyną nerwobólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym są zmiany powodujące ucisk w otworach międzyknęgowych lub kanale kręgowym (przepuklina jądra krążka międzykręgowe-go, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - osteofity).

Leczenie początkowo jest zachowawcze i polega na leżeniu w twardym łóżku (deski pod materacem), z zastosowaniem wyciągu za miednicę. Pozycję poziomą należy utrzymać do czasu ustąpienia objawów uciskowych. Ból zwalcza się niesteroidowymi środkami przeciwzapalnymi (Polopiryna, Metindol, Ibuprofen, Vioxx, Celebrex i inne), zabiegami fizykalnymi, jak elektrote-rapią prądami diadynamicznymi oraz elektrostymulacją prądami impulsowymi.

W bardzo silnych bólach stosuje się blokady środkami analgetycznymi (lidokaina, bupiwakaina) do okolic ujścia korzeni (przykręgowo), a także do przestrzeni zewnątrzoponowej lub podpajęczynówkowej. Te ostatnie można wykonać łącznie ze steroidami (np. do 2--3 ml 0,5% roztworu bupiwakainy dodaje się 40--80 mg metylprednizolonu - Depo-Medrolu, podając ten roztwór zewnątrzoponowo do okolic wyjścia korzenia z kanału kręgowego). Wskazaniem do leczenia operacyjnego w trybie nagłym jest całkowite wypadnięcie jądra międzykręgowego powodujące porażenie kończyn wraz z zaburzeniami czynności zwieraczy. Do operacji usunięcia krążka i odbarczenia kręgosłupa kwalifikują się także chorzy ze znacznym niedowładem ruchowym kończyn o nagłym początku.

 

Podobne prace

Do góry