Ocena brak

Nerka gąbczasta

Autor /imany Dodano /19.02.2013

Nerka gąbczasta jest wrodzoną wadą cewek zbiorczych, które ulegają torbielowate-! mu rozszerzeniu. Warstwa korowa nerek jest nie zmieniona.,Zmiany mogą obejmować obie nerki* jedną nerkę, lub też występować tylko w jednym segmencie nerki. Na przekroju istota rdzeniowa nerki ma wygląd gąbki:’ Torbiele mają średnicę od 1 do 6 mm i od wewnątrz wysłane są nabłonkiem, w ich świetle często znajdują się drobne kamienie.

Objawy kliniczne. Choroba przebiega bez-objawowo, aż do wystąpienia powikłań związanych głównie z przechodzeniem kamieni do moczowodów. Wystąpić wówczas może atak; kolki*«nerkowej, kłwiomocz, gorączka, parcie na mocz, ropomocz.

Rozpoznanie ustala się na podstawie wyników .badań radiologicznych. Na zdjęciu przeglądowym jamy brzusznej widać niekiedy w okolicach brodawek nerkowych szereg drobnych, półkolisto położonych drobnych kamyków. Na urogramach widoczne są drobne jamki, układające się wokół kielicha na kształt kiści winogrona.

Rozpoznanie różnicowe. Zmiany widoczne w obrazie rentgenowskim należy różnicować zgruźlicą, martwicą brodawek nerkowych oraz wapnicą nerkową.

Leczenie. Sprowadza się ono do zwalczania powikłań usunięcia kamienia z mo-czowodu lub opanowania zakażenia.

 

Podobne prace

Do góry