Ocena brak

NELSON Horatio

Autor /Enoch Dodano /04.04.2012

Wicehrabia, książę Brontu, 1758-1805, admirał ang.; wstąpił do marynarki wojennej w 1770. Jako dowódca okrętu „Agamemnon" w walkach z Francuzami w 1794 pod Calvi na Korsyce, raniony odłamkiem w prawe, oko, zaniewidział na nie, a prawą rękę stracił w 1797 pod Santa Cruz na Teneryfle. W 1798 zniszczył flotę francuską pod Abukirem, za co został parem Anglii z tytułem barona Nilu.

W 1801 dowodził atakiem na flotę duńską pod Kopenhagą, a w 1805, jako dowódca floty ang. na okręcie flagowym „Victory" (zob.), rozgromił pod Trafalgarem flotę fr.-hiszp. i zginął, śmiertelnie ranny, w momencie zwycięstwa. Abukir i Trafalgar, które zapewniły Brytanii panowanie na morzach przez sto łat, unieśmiertelniły Nelsona jako jednego z najsłynniejszych dowódców morskich w dziejach. W literaturze większą rolę odegrał jego słynny romans z lady Hamilton (zob.).

Anglia ufa, że każdy spełni swoją powinność, ang. England expects that every man will do his duty, rozkaz dzienny Nelsona przed bitwą pod Trafalgarem.

Kolumna Nelsona wzniesiona w 1843 na Trafalgar Square w Londynie; 4 lwy Landseera dodano w 1867; koryncka kolumna granitowa na kwadratowej podstawie, wzorowana na kolumnie w rzymskiej świątyni Marsa (zob. Mars: Ultor), mierzy 44 m wysokości, a postawiony na niej posąg dłuta E. H. Baily-5 m.

Podobne prace

Do góry