Ocena brak

Narząd rodny zewnętrzny

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Narząd rodny zewnętrzny znajduje się między fałdami obu ud; u dorosłej kobiety na sromie znajduje się owłosienie. Tworzą go wargi większe, które znajdują się od tyłu między wejściem do pochwy i schodzą się w kierunku do ujścia odbytu, gdzie łączą się następnie z kroczem. Między wargami większymi pośrodku i od tyłu uwypuklają się wargi mniejsze. a od góry i przodu łechtaczka.

Wewnętrzna powierzchnia warg mniejszych przechodzi w błonę dziewiczą. Między łechtaczką a górnym rąbkiem błony dziewiczej znajduje się ujście cewki moczowej. W obrębie warg znajdują się gruczoły śluzowe, których zadaniem jest odpowiednie nawilgocenie wejścia do pochwy.

Po obu stronach wejścia do pochwy znajdują się pod błoną śluzową obustronnie ciała jamiste zbudowane ze splotów żylnych. Mają one za zadanie wespół z łechtaczką przenosić impuls czucia i doznania. W czasie spółkowania prącie wprowadzane jest do pochwy i w końcowym efekcie tego aktu nasienie zostaje złożone w najbliższej okolicy części pochwowej. Przez odpowiednie ruchy szyjki macicy sperma przedostaje się przez kanał szyjki macicy i jamę macicy aż w obręb jajowodów, gdzie następuje zetknięcie się plemnika z komórką jajową (zapłodnienie).

Podobne prace

Do góry