Ocena brak

Narcyz wielokwiatowy

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Większość narcyzów kwitnie wiosna, jednakże dobierając uważnie odmiany do uprawy mozemy sprawić, że narcyzy zakwitną na zewnątrz poza sezonem. Narcyz 'Papaerwhite' o wysokich, łodygach i pękach pachnących kwiatów, dzięki naprzemiennemu układaniu przez nas terminów sadzenia, może kwitnąć od początku grudnia aż do marca. Cebule posadzone we wrzesniu zakwitną po 12 tygodniach, a bardziej dojrzałe, posadzone w połowie zimy - po około sześciu tygodniach. Sadzenie można kontynuować do połowy lutego w dwutygodniowych odstępach.

Świeżo posadzone cebule potrzebują 10°C, rozwijając się w całkowitej ciemności. Muszą być dobrze wentylowane. Kwitnienie przedłużymy, jesli nie przekroczymy 18°C w dzień.

Cebule po posadzeniu potrzebują kilku tygodni ciemności, która pobudzi ich rozwój. W tym celu wkładamy skrzynkę z nimi do pudła, a następnie do czarnego worka foliowego. Kiedy pędy osiągną 10 cm, cebule przenosimy w jasne , nie bezpośrednie światło nz 3-4 dni, nim ustawimy je w pełnym słońcu. Kiedy kwiaty się otworzą, usuńmy roślinę z bezpośredniego światła.

Od czasu do czasu sprawdzamy stan wilgoci, gdy rozwinięte korzeniepotrzebuję stałej miejscowej wolgotności. Podlewajmy cebule, kiedy tego potrzebują.

Podwyższona wilgotność nie jest wymagana. Zbyt wysoka wokół główek kwiatów może nawet doprowadzić do ich gnicia i zwiędnięcia.

Nie potrzebuje nawożenia, a jako jednoroczna roślina zostanie zastąpiony nową w następnym sesonie.

Od września do połowy lutego sadzimy cebule w płytkiej donicy, najlepiej w miseczce. Zwilżamy cebule i wypełniamy pojemnik aż po 2,5 cm od brzegu. Umieszczamy je na powierzchni i wciskamy tak, by schowała się ich dolna część wraz z korzonkami.

Po ustawieniu ceculek w świetle, obracamy je od czasu do czasu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brak kwitnienia może być spowodowany zbyt niską wilgotnością przy korzeniach.Pamiętajmy że jest to jednoroczna odmiana. Dlatego posbądźmy się cebulek po okresie kwitnienia i zastąpmy je nowymi.

Podobne prace

Do góry