Ocena brak

Narcyz cyklamenowaty

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Większość roślin cebulowych, sadzonych na zewnątrz, zakwita na wiosnę, Przez staranny dobór można wyhodować narcyzy, które zakwitną w domu poza sezonem. Sklepy ogrodnicze sprzedają już posadzone cebule z pąkami wiatowymi, Natomiast sadząc cebule samemu, można dobrać ulubione kwiaty. Narcyzy są klasyfikowane jako grupy, zależnie od kształtu kwiatów. Istnieje okoto dziesięciu grup. Rośliny z grupy szóstej (Cyclamineus) mają na każdej łodydze pojedynczy kwiat, którego kielich ma pofałdowane brzegi, a płatki są odgięte do tyłu. Można kupić wiele odmian, o wysokości od 22 do 34 cm, świetnie nadających się do pędzenia. Jeśli posadzimy kilka odmian, uzyskamy ciągłość kwitnienia od grudnia ('February Gold', 'February Silver') do stycznia ('Jetfire', 'Tete-a-tete'). Posadzone na zewnątrz, odporne żonkile kwitną przez cały marzec, Zapach mają słaby.

Świeżo posadzone cebule potrzebują około dziewięciu tygodni ciemności i temperatury 4°C. Musimy je dobrze wietrzyć. Optymalna temperatura dla rosnących liści to 10°C. Kwitnienie będzie dłuższe, jeśli temperatury dzienne nie przekroczą 16°C.

Po posadzeniu trzymamy cebule przez 9 tygodni w ciemności, by pobudzić ich wzrost. Stawiamy doniczkę w chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu, takim jak garaż czy szopa, lub wstawiamy do pudełka, zakrywając czarnym plastikowym workiem. Wietrzenie jest konieczne, by cebule nie zgniły, Innym miejscem przechowywania jest lodówka. Gdy bladozielone kiełki mają 5 cm długości, stawiamy je w jasnym, lecz rozproszonym świetle na 3-4 dni, zanim przeniesiemy rośliny w słońce. Gdy kwiaty się otworzą, zabieramy je z bezpośredniego światła.

Sprawdzajmy wilgotność podłoża. W czasie rozwoju korzenie potrzebują wilgoci. Potem podlewamy w miarę potrzeby; ostrożniej, jeśli pojemnik nie ma otworów odpływowych. Po przekwitnięciu podlewać, aż liście zaczną żółknąć. Pozwalamy im obumrzeć i wyschnąć, zmniejszając ilość wody. Latem przechowujemy cebule w chłodnym, suchym miejscu. a jesienią sadzimy w ogrodzie.

Roślina kwitnie w zimie i nie potrzebuje zwiększonej wilgotności.

Te narcyzy nie potrzebują nawożenia, gdyż rosną w świeżej ziemi tylko przez jeden sezon.

Sadzimy pod koniec września, aż do końca stycznia, z 2-3 tygodniowymi przerwami, zapewniającymi niejednolity okres kwitnienia. Rośliny zakwitną po 12 tygodniach. Cebule sadzimy w płytkich naczyniach, w wilgotnej, torfowej ziemi. By zwiększyć drenaż, wsypujemy garść piasku ogrodniczego na 15 cm warstwę ziemi. Wypełniając naczynie ziemią, pozostawiamy ok. 2,5 cm od brzegu. Cebule sadzimy na powierzchni, w odstępach 1 cm, zagłębiając w ziemię ich dolną ćwiartkę.

Po umieszczeniu cebul w świetle, należy co jakiś czas obracać doniczkę, by przyrost byt równy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brak kwiatów może być spowodowany nadmiernym wysuszeniem korzeni. Zawsze kupuj cebule dobrej jakości. Narcyzy są podatne na wiele nieuleczalnych chorób wirusowych.

Podobne prace

Do góry