Ocena brak

Napisz przemówienie oceniające miniony wiek .

Autor /preaxreonKern Dodano /10.08.2005

Drogie koleżanki i koledzy !

Dwudziesty wiek .Był to okres wzlotów i upadków. Wielkie wojny , cudowne wynalazki .Wielu zginęło , przez niepotrzebne konflikty , wielu zyskało życie dzięki osiągnięciom nauki .Dzisiaj postaram się w krótki sposób przedstawić minione stulecie .

Nasz kraj na początku wieku nie istniał .Zyskaliśmy niepodległość dzięki wojnie .Wiele światowych zbrojnych konfliktów powodowało wiele ofiar .Wojny światowe , Korea , Afganistan ,czy wreszcie Irak podczas operacji „Pustynna burza”. Od razu po wy- mienieniu tych przykładów nasuwają się nazwiska . Są to nazwiska przywódców państw biorących udział w wojnach . Zarówno tych złych jak i dobrych . Stalin, Hitler ,Churchil ,Roosvelt ,Clinton , Gorbaczow .To oni decydowali o życiu milionów ludzi na całym świecie .

Następne zagadnienie które chciałabym poruszyć to nauka . XX wiek zrodził wielu wspaniałych naukowców, wraz z nimi wiele wynalazków .Samochody ,samoloty, internet , leki ,szczepionki .Lecz nie tylko dobro przy- niosło to stulecie .Powstał dynamit ,bomba jądrowa , czołgi, broń biologiczna .Naukowcy którzy odmienili świat to : Einstein , Nobel ,Skłodowska ,Rengen , Diesel a także Gagarin ,Armstrong .

Lecz XX wiek to nie tylko naukowcy ,wojny . To także wielkie sukcesy sportowe , osiągnięcia w muzyce oraz wiele innych dziedzin . Podczas minionego stulecia rozwinęło się wiele subkultur , takich jak : hipisi , punkowie , skini czy nawet blokersi .Były pozytywne i negatywne skutki . Zamieniliśmy garnitury , sukienki na dżinsy i bluzy. Ludzie zmienili tok myślenia , jednak wiele narodów jest zacofanych .Nie wszyscy umieją czytać i pisać . Wciąż na świecie rządzą tacy ludzie jak Castro i Husajn czy prezydent Łukaszenka .

W minionym stuleciu wyginęło setki tysięcy gatunków roślin i zwierząt .Wykarczowano miliony kilometrów lasów .To wszystko z winy człowieka , który podporządkował sobie świat . Wielką plagą XX wieku były choroby i różnego rodzaju epidemie .Niestety nie opuściły nas do dzisiaj .Takie słowa jak aids , białaczka , rak , budzą lęk i przerażenie wśród ludzi całego świata .Nadal w sieją spustoszenie

Moim zdaniem minione stulecie nie spełniło oczekiwań co do siebie . Był to wiek burzliwy ,okrutny, ale także obfitujący w odkrycia osiągnięcia techniki , ułatwiającej ludziom życia .W XXI chcemy żyć jak najlepiej .Jednak w świetle konfliktu w Afganista- nie stoi to pod znakiem zapytania .Bo jak pisała legendarna dziś przywódczyni Pakistanu –Indira Ghandi: „Historia jest najlepszym nauczycielem ”

Podobne prace

Do góry