Ocena brak

Napięcie elektryczne - Źródła napięcia elektrycznego

Autor /Bonifacy Dodano /03.10.2011

Do naczynia nalano roztworu kwasu siarkowego. Oczyszczone papierem ściernym płytki przymocuj do bakelitowego uchwytu i zaznacz w roztworze. Do zacisków podłącz przewody i miernik. Zmień napięcie.

Miernik wskazał napięcie około 100 mA. Na płytkach zachodzą reakcje chemiczne, bo osadzają się na nich pęcherzyki gazów. Cynk i miedź inaczej reagują z kwasem – miedź słabiej cynk mocniej.

Ogniwa zasilające radioodbiorniki, latarki, walkmany itp. Są to ogniwa suche. Elektrodę dodatnią stanowi pałeczka węglowa, a ujemną cynkowy cylinder. Pomiędzy nimi jest parowata substancja nasączona stężonym wodnym roztworem salmiaku (chlorku amonu). Dodatkowo elektroda węglowa otoczona jest mieszaniną dwutlenku manganu i grafitu w celu zwiększenia przewodności.

Innym typem ogniw są ogniwa słoneczne. Światło, padając na specjalny element, powoduje powstanie w nim napięcia elektrycznego.

Instalacja domowa zasilana jest prądem przesyłanym z elektrowni. Energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach dzięki zjawisku indukcji elektryczno magnetycznej. Zjawisko indukcji wykorzystuje się również w prądnicy rowerowej, zwanej dynamo.

Podobne prace

Do góry