Ocena brak

Napędy nośników optycznych

Autor /Ilia Dodano /05.03.2013

Napędy nośników optycznych - szereg napędów dysków optycznych, przystosowanych do odczytu danych rejestrowanych na płytach (krążkach) typu CD. Wyróżnia się następujące podstawowe typy krążków optycznych: przeznaczone wyłącznie do odczytu (CD-DA, CD-ROM), zapisywalne z możliwością odczytu (CD-R, CD-WR, CD-E) oraz optyczne wykonane w technologii DVD.

Pierwsze pamięci dyskowe oparte na odczycie optycznym za pomocą promienia laserowego zostały wprowadzone (w 1982 r.) w postaci płyt CD Audio z pierwotnym przeznaczeniem wyłącznie do cyfrowej rejestracji i odczytu dźwięku.

Definicje rejestracji CD-DA stały się punktem wyjściowym wszystkich pozostałych mutacji zapisów optycznych. Płyty dyskowe używane tylko do odczytu o dowolnym przeznaczeniu informacji cyfrowych CD-ROM i współpracujące z komputerami pojawiły się w 1985 r. Dalszym etapem rozwoju były dyski jednorazowego zapisu CD-R za pomocą specjalnych urządzeń zapisujących, a następnie płyty z zapisem wielokrotnym CD-RW.

Specyfikacja dysków optycznych DVD zapewnia pojemność pojedynczego nośnika wymiennego od 4,7 GB (jeden pełnometrażowy film dźwiękowy) do 17 GB (projekcja 8-godzinna).

Podobne prace

Do góry