Ocena brak

Nakładający się palec piąty

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

Nakładanie się palca na sąsiedni (ang. overlapping toe), występujące często rodzinnie, dotyczy najczęściej palca piątego. Zniekształcenie palca spowodowane jest skróceniem ścięgna prostownika i obkur-czeniem torebki stawu śródstopno-palcowego po stronie grzbietowo-przyśrodkowej. Dochodzi do podwichnięcia w tym stawie.

Obraz kliniczny. Palec piąty ustawiony jest w stawie śródstopno-palcowym w różnego stopnia przeproście, przywiedzeniu i skręceniu na zewnątrz. Leżąc ukośnie nakłada się on na palec IV (ryc. 26.53). Przy próbie korekcji uwidacznia się skrócenie ścięgna prostownika i napięcie skóry na grzbiecie palca V i między palcem IV i V. Dolegliwości związane z noszeniem obuwia ujawniają się później, w około połowie przypadków, powodując powstanie modzelu w obrębie palca V. Zniekształcenie na ogół jest obustronne.

Leczenie. U małych dzieci stosujemy ćwiczenia redresyjne i przylepcowe. W zaawansowanym zniekształceniu zarówno względy kosmetyczne, jak i profilaktyka możliwych później dolegliwości związanych z konfliktem palca z obuwiem skłaniają do leczenia operacyjnego w pierwszych latach życia dziecka. Jest wiele metod operacyjnych, w których zasadniczym elementem jest tenotomia ścięgna prostownika palca i kapsuloligamentotomia stawu śródstopno-palcowe-go. Niektórzy zalecają chirurgiczną syndaktylię z palcem sąsiednim. Według naszego doświadczenia dobre wyniki daje operacja według Butlera. Polega ona na całkowitym uwolnieniu palca poprzez cięcie rakietowe u jego podstawy i przecięciu ścięgna prostownika oraz grzbietowej części torebki stawu śródstopno-palcowego. Skórę szyje się po poprawnym ustawieniu palca.

 

Podobne prace

Do góry