Ocena brak
Najnowsze badania kosmosu
Wiele programów kosmicznych USA i ZSRR skończyło się w latach 80. niepowodzeniami. Jednak nowe zasady współpracy międzynarodowej otworzyły niewyobrażalne dotychczas perspektywy dla badań kosmicznych. Dodatkowo, nowe odkrycia astronomiczne znacznie zwiększyły zainteresowanie badaniami i przyspieszyły je.
Stany Zjednoczone i Związek Radziecki - liderzy w badaniach kosmicznych - borykali się w latach 80. z poważnymi problemami w realizacji programów kosmicznych. Eksplozja promu kosmicznego Challenger spowodowała opóźnienie wielu zadań. Jednym z najważniejszych odłożonych projektów była budowa amerykańskiej stacji kosmicznej Freedom (Wolność). W tym samym czasie Związek Radziecki popadł w poważne kłopoty gospodarcze, co doprowadziło do ograniczenia budżetu programów kosmicznych.
Na początku lat 90, seria lotów rosyjskich sond marsjańskich zakończyła się zupełnym niepowodzeniem, odkryto także wady w układzie optycznym teleskopu kosmicznego Hubble'a zaraz po umieszczeniu go na orbicie.
Jednak ostatnie kilka lat to pasmo sukcesów i nowego zainteresowania problematyką kosmiczną. Za pomocą wahadłowców NASA naprawiono wady teleskopu Hubble'a, który przesłał na Ziemię tysiące spektakularnych zdjęć. Również inne teleskopy wyniesione na orbitę, np. działający w zakresie mikrofalowym widma elektromagnetycznego COBE, dostarczyły niezmiernie ważnych danych. Rosyjsko-amerykańska współpraca w dziedzinie lotów załogowych pozwoliła na nowo rozważyć budowę wspólnej, międzynarodowej stacji kosmicznej. Niedawno, jeszcze w 1998 roku na orbitę wyniesiono dwa pierwsze jej moduły, rosyjski i amerykański. Jednocześnie przygotowano serię sond kosmicznych przeznaczonych do badań całego Układu Słonecznego. Część z nich już wystrzelono, reszta poleci w kosmos w niedalekiej przyszłości.