Ocena brak

Nadgarstek, ręka i palce

Autor /kajtek Dodano /20.12.2012

Badanie reki wymaga dobrej znajomości anatomii i należy je rozpocząć od oceny ewentualnych jej wad lub zaburzeń ułożenia. W spoczynku, przy biernym utrzymywaniu ręki, nadgarstek znajduje się w położeniu pośrednim między zgięciem i wyprostem, a palce w niewielkim zgięciu (zginacze palców są cztery razy silniejsze od prostowników).

Przy podejrzeniu zapalenia stawów pojawiają się nad nimi obrzęki, przy zapaleniu pochewek ścięgnistych widoczne są obrzęki i zaczerwienienie skóry w okolicy, gdzie przebiegają ścięgna. W przypadku porażeń dochodzi do przykurczów. Przy porażeniu nerwu promieniowego powstaje tzw. ręka opadająca, przy porażeniu nerwu pośrodko-wego - ręka małpia, a nerwu łokciowego - ręka szponiasta (wyprostowane paliczki bliższe oraz zgięte środkowe i dalsze).

W czasie badania palpacyjnego ocenia się stan skóry, mięśni i pochewek ścięgnistych, obrzęki i objawy zapalenia, guzy oraz dokładnie określa się lokalizację bólów.

W czasie badania biernej ruchomości należy ocenić jej upośledzenie (zmiany zwyrodnieniowe) i niestabilność. Przy sprawiających ból chorobach pochewek ścięgien pojawiają się trzaski zarówno przy ruchach biernych, jak i czynnych.

Zaburzenia neurologiczne, do których najczęściej przyczyniają się zespoły ciasnoty, powodują znaczne ograniczenia funkcji, które można ocenić na podstawie odpowiednich testów funkcjonalnych.

Podobne prace

Do góry