Ocena brak

Nadciśnienie tętnicze u kobiet

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Może być ono skutkiem: 1) zwiększenia oporu obwodowego, związanego ze stanem drobnych naczyń włosowatych, 2) zmniejszenia elastyczności naczyń tętniczych, 3) zwiększenia pracy serca.

Ciśnienie tętnicze u kobiety w wieku 20—40 lat wynosi średnio 16,0/10,7 kPa (120/80 mm Hg). Ciśnienie krwi z wiekiem wzrasta i to wydatniej u kobiet. Za górną granicę przyjmuje się dla ciśnienia skurczowego 18,7 kPa (140 mm Hg), a dla rozkurczowego 12,0 kPa (90 mm Hg).

Kontrola ciśnienia jest bardzo ważna w takich stanach jak ciąża, gdyż jego wzrost może być objawem zatrucia ciążowego — stanu groźnego dla matki i płodu.

W wieku późniejszym wzrost ciśnienia może być spowodowany zmianami hormonalnymi, stanami emocjonalnymi, procesem starzenia się organizmu oraz zmianami w naczyniach tętniczych, polegających na odkładaniu się w ściance naczynia soli wapnia, które powodują stwardnienie elastycznego dotąd naczynia (proces sklerotyczny): Jednocześnie z wiekiem mięsień sercowy staje się mniej wydolny na skutek zmniejszenia ukrwienia, a jednocześnie może narastać jego utajone uszkodzenie, szczególnie obserwowane u kobiet otyłych w okresie wygasającej funkcji jajników.

Jeśli wystąpią objawy ze strony układu krążenia w postaci zaburzenia rytmu (nierówne bicie serca), zadyszki, bólów za mostkiem („krawatowe”) — należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu obiektywnej oceny stanu serca. Jeśli dolegliwości ze strony serca połączone są z nadciśnieniem ^ stan wymaga nadzoru i terapii, gdyż jest stanem zagrożenia.

Zapobieganie ryzyku utraty zdrowia to przestrzeganie zasad, praktyk i przepisów ochrony zdrowia, świadome unikanie czynników ujemnych i szkodliwych oraz organizowanie czynnego wypoczynku. Należy pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników dodatnich, zapobiegających wielu chorobom skracającym życie oraz wpływającym na poprawę zdrowia i wyglądu, są częste spacery.

 

Podobne prace

Do góry