Ocena brak

Nadciśnienie samoistne

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Nadciśnienie samoistne jest schorzeniem naczyń tętniczych, ^niezależnym od ciążyć Czasem nadciśnienie występuje wtórnie, na tle choroby nerek lub serca. W nadciśnieniu samoistnym obserwuje się podwyższone ciśnienie od początku ciąży. często powyżej 18,7/14,7 kPa ||40^0 m^ Hg). Choroba ta nie wywółuje zazwyczaj żadnych dolegliwości, ale dla rozwoju ciąży i dla stanu ciężarnej ffobiety jest bardzo niekorzystna.

W drugiej połowie ciąży, a często wcześniej, pojawia się białko w moczu i inne zmiany wskazujące na uszkodzenie czynności nerek. W późniejszym czasie przy nadciśnieniu samoistnymtpojawiają się bóle tyłu głowy, serca, a dalej — niewydolność nerek^ewentualnie powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Nadciśnienie samoistne w rozwliętej postaci, nie poddające się leczeniu — jest groźne dla matki i dla płodu.

Kobieta chorująca na Nadciśnienie powinna od początku ciąży być pod ścisłą opieką lekarską. W tych stanach — jeśli wysokiego ciśnienia nie da się opanować za pomocą odpoyjsiednich środków leczi niczych — dziecko często obumiera w łonie matki- lub po urodzeniu ma cechy Niedorozwoju.

 

Podobne prace

Do góry