Ocena brak

Naczynia i węzły chłonne przepony

Autor /rachelC Dodano /02.02.2012

Naczynia chłonne przepony wytwarzają dwa sploty, jeden na górnej, drugi na dolnej powierzchni; są one silnie rozwinięte zwłaszcza w częściach pokrytych opłucną i otrzewną. Naczynia obu powierzchni łączą się z sobą licznymi gałęziami przeszywającymi i stosunki te mają duże znaczenie w szerzeniu się stanów zapalnych błon surowiczych, otrzewnej i opłucnej. Na ogół naczynia chłonne towarzyszą żyłom.

Z części przedniej powierzchni górnej przepony naczynia uchodzą do węzłów mostkowych, dalej ku tyłowi w pobliżu rozworu przełykowego — do najniżej położonych węzłów śródpiersiowych przednich; węzły te mają też nazwę węzłów przeponowych przednich (nodi lymphatici phrenici anterior es) \ stąd odpływ kieruje się do pnia śródpiersiowego przedniego oraz przez węzły mostkowe do pnia mostkowego (truncus sternalis).

Części tylne przepony ze swej powierzchni górnej wysyłają limfę do dolnych węzłów śródpiersiowych tylnych (nodi mediastinales posteriores) zwanych również węzłami przeponowymi tylnymi (nodi lymphatici phrenici posteriores) i od nich dalej do pnia śródpiersiowego tylnego.

Z bocznych części przepony prowadzą połączenia do naczyń chłonnych międzyżebrowych przednich i tylnych oraz do węzłów mostkowych i kręgowych.

Z powierzchni dolnej limfa odpływa też do węzłów trzewnych (nodi lymphatici coeliaci). położonych przy wejściu aorty do jamy brzusznej. Poza tym istnieją połączenia między naczyniami chłonnymi wątroby a naczyniami przepony (głównie przez otrzewnowe więzadła wątrobowo-przeponowe) i tą drogą limfa wątroby dostaje się do węzłów mostkowych oraz śródpiersiowych  zarówno przednich, jak i tylnych.

Podobne prace

Do góry