Ocena brak

Naczynia chłonne tarczowe

Autor /calliee Dodano /17.01.2012

Dokoła pęcherzyków gruczołu tarczowego naczynia chłonne wytwarzają gęstą sieć delikatnych naczyń włosowatych, łączących się z sobą poprzez cały gruczoł. Wiemy już dzisiaj, że koloid — wydzielina gruczołu— podobnie jak w naczyniach żylnych znajduje się również w limfatycznych naczyniach włosowatych, choć nie wiemy, jak się do nich dostaje. Limfa okołopęcherzykowa odpływa do powierzchownej sieci pod torebkowej położonej dokoła całego gruczołu. Z niej wychodzą naczyńka zbiorcze ku górze i ku dołowi, towarzysząc na ogół naczyniom krwionośnym.

Naczynia chłonne tarczowe górne zbierają limfę z górnej części węziny oraz z górnych części płatów bocznych; w przebiegu swym towarzyszą one na ogół naczyniom tarczowym górnym. Możemy tu wyróżnić naczynia chłonne przyśrodkowe oraz boczne; i jedne, i drugie uchodzą do górnych węzłów szyjnych głębokich, przy czym naczynia przyśrodkowe często dochodzą do nich pośrednio przez drobny węzeł przed-krtaniowy. Nieraz (mniej więcej w 20%) naczynia limfatyczne bieguna górnego płata bocznego dochodzą wpierw cło węzłów zagardłowych, a następnie dopiero drogą okrężną podążają do górnych węzłów szyjnych głębokich.

Naczynia chłonne tarczowe dolne wyraźniej niż górne dzielą się na przyśrodkowe oraz boczne. Naczynia boczne, które wychodzą z płatów bocznych, przebiegają z t. tarczową dolną i uchodzą do dolnych węzłów szyjnych głębokich. Naczynia przyśrodkowe wychodzą z węziny i bieguna dolnego płata dolnego.

Towarzyszą one żyłom tarczowym najniższym i dochodzą wpierw do węzłów przed-i przytchawiczych. Stąd limfa odpływa częściowo ku bokom do dolnych węzłów szyjnych głębokich, częściowo ku dołowi do górnych węzłów śródpiersiowych przednich. L dziecka te wewnątrzpiersiowe naczyńka zespalają się z układem chłonnym grasicy.

Na swej drodze do węzłów szyjnych głębokich naczynia chłonne nie zawsze krzyżują powierzchnię przednią powrózka naczyniowo-nerwowego. Czasem mogą one przenikać przezeń bądź wszystkie, bądź tylko jedno z nich, krzyżując t. szyjną wspólną od przodu, zaś ż. szyjną wewnętrzną od tyłu lub odwrotnie, a mogą też wnikać między powrózek naczyniowy a nerw błędny.

Zarówno w obrębie węziny gruczołu, jak również powyżej za pośrednictwem węzła przedkrtaniowego i poniżej za pośrednictwem węzłów przedtchawiczych i śródpiersiowych przednich naczynia limfatyczne stron obu zespalają się z sobą. Te obustronne połączenia odgrywają ważną rolę w szerzeniu się spraw zapalnych oraz guzów złośliwych.

Podobne prace

Do góry