Ocena brak

Nachyłek wielkokwiatowy

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Jest to łatwa w uprawie, lubiąca słońce roślina. Choć w naturalnym środowisku - środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych - jest byliną, u nas często ginie po około trzech latach. W uprawie w doniczkach traktujemy ją jak roślinę roczną. Jaskrawożółte, podobne do stokrotek kwiaty kwitną nieprzerwanie od czerwca aż do września. Już pierwszego lata rośliny otrzymane z nasion bardzo ładnie kwitną.

Jest odporna na mróz. Na obszarach o wyjątkowo srogich zimach pobieramy sadzonki w lecie i zimujemy je. Możemy też roślinę traktować jak jednoroczną i zastępować nową każdej wiosny. Nasiona kiełkują przy 15-21°C.

Choć kwitnie dobrze tylko w pełnym słońcu, nie znosi, kiedy jej korzenie wysychają. W doniczce musi mieć spora miejsca dla korzeni, by mogła się rozwijać. Sadzimy w dużej donicy. Nasiona potrzebują światła. Wysiewamy je na powierzchni.

W okresie wzrostu podlewamy obficie. Przez pozostałą część roku podajemy tyle wody, by korzenie były wilgotne. Okazy doniczkowe podlewamy czasem nawet dwa lub trzy razy dziennie.

Toleruje suche powietrze i nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Jeśli jest traktowany jak roślina roczna i uprawiany w świeżej ziemi, nie wymaga nawożenia przez dwa miesiące od posadzenia. Po tym czasie nawozimy co dziesięć dni. Stałe obsady dobrze jest zasilać pod koniec wiosny, a następnie co dziesięć dni podawać płynną odżywkę przez cały okres wzrostu.

Nie wymaga przesadzania, gdy jest traktowany jak roślina roczna. Byliny można pozostawić na miejscu przez trzy lata i jeśli przeżyją, wykopać, podzielić i przesadzić. Stare korzenie wyrzucamy. Nachyłek wymaga gleby zatrzymującej wilgoć. Uprawiamy go na dobrze przygotowanych rabatach lub w podłożu na bazie gliny. Przed posadzeniem dodajemy do ziemi nieco torfu.

Nasiona należy wysiewać w domu, w lutym. Uprawiamy w chłodzie, i chronimy przed mrozem. Hartujemy rośliny i sadzimy na dworze pod koniec maja. Przez pierwsze 2-3 tygodnie dobrze podlewamy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby grzybowe Na chłodnych i wilgotnych terenach problemem mogą być szara pleśń i mączniak rzekomy. W gorące, suche lata liście pokryją się nalotem mączniaka właściwego. Wszelkie infekcje zwalczamy fungicydem. 

Mszyce mogą skupiać się wokół pąków kwiatowych. Likwidujemy je odpowiednim insektycydem.

Podobne prace

Do góry