Ocena brak

Na dworach książęcych

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Wewnetrzna polityka Włoch i Niemiec doprowadziła do rozdrobnienia krajów na ksiestwa,drobne w sensie obszaru, ale dosc silne co do znaczenia. Na wzór monych, przescigajacychsie w przepychu dworskim, ksiaeta rozwijali kulture lokalna, czesto rywalizujac miedzy sobarównie w dziedzinie sztuki. Była to swoista decentralizacja ycia kulturalnego, które jednaknie przestawało byc istotne dla ycia dworskiego. Kapele dworskie, które z czasem miały siestac prototypem pózniejszych orkiestr, sciagały artystów swiatowej sławy.

Władcy ubiegali sieo zdobycie najpiekniejszych głosów, najlepszych chórmistrzów, najwybitniejszychinstrumentalistów, którzy mogliby zapewnic ich kapeli najpełniejsze brzmienie i podziwinnych ksiaat. Kapelmistrzów i organistów obdarzano łaskami czesto niedostepnymi dlanajpilniejszych dworaków. Pojawia sie kult osobowosci artystycznej, artystów nazywanoksieciami muzyki, swych faworytów ksiaeta podnosili czesto do stanu szlacheckiego.

Muzycy podróżowali z książętami, którzy pysznili sie ich kunsztem, czesto wymieniano ichsobie w formie niemal prezentów, co sprytniejsi muzycy do swej działalnosci artystycznejdołaczali misje dyplomatyczne. yło im sie na dworach nie najgorzej; najwybitniejsiuzyskiwali niezalenosc wrecz godna pozazdroszczenia.

Podobne prace

Do góry