Ocena brak

Muzyka pop

Autor /lolekbocian Dodano /14.04.2012

Co wspólnego mają ze sobą mężczyzna śniący o białym Bożym Narodzeniu, nastolatek z Kanady śpiewający o opiekunce do dzieci i Wielka Czwórka z Liverpoolu? To proste - ich nagrania do dzisiaj królują na listach przebojów!

Artyści, o których mowa, to rzecz jasna Bing Crosby, Paul Anka i The Beatles, a ich utwory zajmują czołowe miejsca na liście dziesięciu najlepiej sprzedających się singli wszechczasów. Młodsze gwiazdy, takie jak Michael Jackson czy Madonna, którzy w latach 80. i 90. sprzedali miliony albumów, w tym względzie nie stanowią konkurencji. Bierze się to jednak stąd, że obecnie sprzedaż singli to mniej niż 10% rynku.

Pierwsze hity

Gospoda świąteczna (1942), do którego muzykę skomponował Irving Berlin, była przyjemnym choć niezbyt ambitnym filmem, który do historii przeszedł głównie z powodu obecności w obsadzie Freda Astaire'a i Binga Crosby'ego. Ten ostatni zaśpiewał w tym filmie piosenkę Wh i te Ch ristmas, która bardzo spodobała się widzom i do dzisiaj należy do ulubionych utworów świątecznych. Do tej pory sprzedano ponad 170 milionów krążków z tym nagraniem, które uważa się za pierwszy światowy hit.

W kwietniu 1955 r. Bill Haley wraz ze swą grupą The Comets udał się do studia Decca w Nowym Jorku, aby nagrać utwór, którego jego rodzime studio nagrań, Essex, nie uwzględniło w planach wydawniczych. Na początku utwór nie cieszył się wielką popularnością, jednak rok później został wypromowany przez film Blackboard Jungle, a Haley i The Comets zdobyli dzięki niemu ogromną popularność.

Nadchodzi era rocka

Utworem tym był skomponowany przez Jim-my'ego de Knighta i Maxa C. Freedmana Rock Around the Clock, który trwale wpłynął na zmianę brzmienia i stylu muzyki pop. Na całym świecie sprzedano podobno 25 milionów egzemplarzy tego nagrania w wersji Billa Haleya.

W 1956 r. śmiałe popisy taneczne Elvisa Pres-leya do tego stopnia zbulwersowały przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej, że Ed Sullivan - najpopularniejszy amerykański prezenter telewizyjny- oświadczył, że Presley nigdy nie będzie gościem jego programu. Do końca roku Presley wystąpił w nim trzy razy!

Król rocka

Pierwszy telewizyjny występ Presley a, 9 września 1956 r., obejrzało 54 milionów Amerykanów. Wykonał on wówczas m.in. nagrane dwa miesiące wcześniej DonHBe Cruel i Hound Dog. „9000000 egzemplarzy później" Presley został okrzyknięty królem rock and rolla. Mimo że wymienione utwory cieszyły się ogromną popularnością, nie zalicza się ich do największych przebojów Elvisa. Ten zaszczyt przypadł utworowi It's Now or Never, balladzie wykorzystującej elementy włoskiej arii O Sole Mio. Sprzedano ponad 10 milionów krążków z tym utworem, co daje mu 4. miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt wszechczasów.

Rok później, pożyczywszy od ojca 100 dolarów na podróż, w Nowym Jorku pojawił się młodziutki nastolatek z Kanady. Zdołał przekonać jednego z ważniejszych producentów muzycznych tamtych czasów - Dona Costę, aby ten wysłuchał napisanej przezeń piosenki o dziewczynie, która opiekowała się młodszym bratem i siostrą. Gosta był pod wrażeniem, od razu podpisał umowę. Chłopcem tym był Paul Anka, a singiel z utworem zatytułowanym Diana sprzedano w 9000000 egzemplarzy.

Wspaniała Czwórka

W październiku 1963 r. na brytyjskie listy przebojów trafił utwór Love Me Do wykonywany przez czwórkę rozczochranych chłopaków z Liverpoolu, którzy sami siebie nazwali The Beatles. Nikt jednak nie przypuszczał, że w ciągu kilku miesięcy John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zostaną największymi gwiazdami muzyki pop. Ich nagrania trafiały na listy przebojów, natychmiast po opublikowaniu. Trzy spośród nich znalazły się na liście dziesięciu najpopularniejszych singli. Trzecie miejsce na liście hitów przypadło utworowi I Want to Hołd Your Hand Lenonna i McCartney a. Sprzedano ponad 13 milionów krążków z tym nagraniem. Utwór ten od razu osiągnął najwyższe notowania na brytyjskich listach, strącając zresztą inny przebój Beatlesów She Loves You z zaszcztnego pierwszego miejsca. W 1964 roku Can't Buy Me Love pobiło kolejny rekord. Był to już czwarty utwór Beatlesów, który trafił ńa pierwsze miejsce list przebojów, a kompozycja ta - znana także z filmu A Hard Day 's Night - była pierwszym nagraniem, które sprzedano w 1 mln egzemplarzy, zanim zostało oficjalnie wydane. W sumie sprzedano 7 mln krążków.

Trzeci super-singiel Beatlesów wydano w 1968 roku. Inspiracją do jego napisania było uczucie, jakim Paul McCartney darzył syna Johna Lennona - Juliana. W ten sposób powstała piosenka, która początkowo nosiła tytuł Hey Jules. Po pewnych przeróbkach i zmianie tytułu na Hey Jude utwór stał się kolejnym hitem zespołu - piętnastą już kompozycją Beatlesów, która trafiła na pierwsze miejsca list przebojów. Pod względem muzycznym było to pewne odejście od stylu grupy - melancholijna, niemal żałobna melodia, której towarzyszył jeden z najbardziej awangardowych tekstów Lennona. Trwający siedem i pół minuty utwór był najdłuższym nagraniem, jakie znalazło się na pierwszym miejscu list przebojów, a sprzedane 8000000 egzemplarzy dały mu siódme miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt.

The Monkees

Zespół The Monkees powstał z inicjatywy telewizji Screen Gems pracującej dla sieci NBC. W latach 60. coraz większego znaczenia nabierał tzw. „rynek nastolatków", toteż poszukiwano wówczas pomysłu na telewizyjną grupę, która odpowiadałby ich upodobaniom. Do udziału w programie ostatecznie wybrani zostali Peter Tork, Mickey Dolenz, Davy Jones i Mike Nesmith. Autorami piosenek byli pracujący na zlecenie Neil Diamond, Carol King i inni twórcy. Program osiągnął niewiarygodny sukces. Pierwszy singiel grupy,/'ra a Beli-ver, w 1967 r. znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów po obu stronach Atlantyku. Sprzedano 8000000 krążków. Trzydzieści lat później, tj. w 1997 roku, grupa wznowiła działalność.

Wśród artystów robiących błyskotliwą karierę znaleźli się także amerykański wykonawca Bruce Springsteen i nieco spokojniejsza brytyjska grupa Dire Straits.

Na cele charytatywne

Dopiero w latach 80. przemysł muzyczny osiągnął tak zawrotne wskaźniki sprzedaży singli, jak w latach 50. i 60. Towarzyszyły temu szczególne okoliczności. W 1984 roku kenijski fotoreporter Mohammed Amin zdołał przedrzeć się do targanej wojną Etiopii, aby sfilmować nędzę i głód dziesiątkujące mieszkańców kraju. Materiał zaprezentowano na antenie telewizyjnej, a przerażające obrazy głodujących Etiopczyków wstrząsnęły opinią publiczną. Poruszeni do głębi Bob Geldof z Boomtown Rats i inna gwiazda rocka - Midge Ure przelali na papier swe uczucia i tak powstał słynny utwór Do They Know It's Christmas. Autorzy zdołali przekonać śmietankę brytyjskiej sceny muzycznej do wspólnego nagrania utworu. Pewnej niedzieli w studio nagrań w północnym Londynie pojawili się Phil Collins, Boy George, Paul McCartney, Simon Le Bon, Paul Young, Georg Michael i wielu innych. W ciągu tygodnia krążek trafił do sklepów, a wpływy ze sprzedaży 12000000 egzemplarzy przeznaczono na walkę z głodem w Afryce.

Ten sam cel przyświecał muzykom amerykańskim, Michaelowi Jacksonowi i Lionelowi Richie, kiedy pisali We Are The World, który w wykonaniu grupy USA for Africa osiągnął wskaźniki sprzedaży ponad 7000000 egzemplarzy. Wśród wykonawców znaleźli się Stevie Wonder, Harry Belafonte, Paul Simon, Kenny Rogers, Tina Turner, Diana Ross, Dionne Warwick i Ray Charles.

Ostatni fenomen muzyki pop, grupę The Spice Girls, powołali do życia menadżerowie i specjaliści od marketingu. Pomysł sprawdza się z powodzeniem: cztery pierwsze single zespołu zdobyły platynowe płyty za sprzedaż ponad 600000 egzemplarzy w samej Wielkiej Brytanii.

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH SINGLI

1

White Christmas - Bing Crosby

2

Rock Around the Clock - Bill Haley & The Comets

3

I Want to Hold Your Hand - The Beatles

4

lt's Now or Never - Elvis Presley

5

Hound Dog/Don't Be Cruel - Elvis Presley

Diana - Paul Anka

7

Hey Jude - The Beatles

l'm A Believer - The Monkees

9

We Are The World - USA for Africa

Can't Buy Me Love - The Beatles

Do They Know lt's Christmas - Band Aid

 

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH ALBUMÓW

1

Thriller - Michael Jackson

2

Saturday Night Fever - Soundtrack

3

Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band - The Beatles

4

Grease - Soundtrack

5

Bridge Over Troubled Water- Simon & Garfunkel

6

Bom in the USA - Bruce Springsteen

7

The Sound of Music - Soundtrack

8

Rumours - Fleetwood Mac

9

Brothers in Arms - Dire Straits

10

Dark Side of the Moon - Pink Floyd

The Bodyguard - Soundtrack

 

 

Podobne prace

Do góry