Ocena brak

Motyw nieśmiertelności w literaturze

Autor /kostek Dodano /10.04.2013

Nieśmiertelność-Niepadleganie śmierci, wieczne życie. Kultura zna    różne    formy nieśmiertelności. Nieśmiertelni są bogowie, nieśmiertelność może zyskać człowiek przez zjednoczenie z bóstwem, ale także dzięki swoim dziełom. Nieśmiertelność może mieć wreszcie formę wiecznej egzystencji fizycznej. Biblia (ST) - 1) W środku biblijnego raju rosło drzewo życia, którego owoce    udzielały nieśmiertelności. 2) Podczas spotkania z Mojżeszem Bóg mówi o sobie Jestem, który jestem. Oznacza to wieczne trwanie Stwórcy niejako poza czasem - zawsze był, zawsze jest, zawsze będzie.

Biblia (NT) - 1) Chrystus mówi: Kto wierzy we mnie, ten ma życie wieczne. Choćby i umart będzie żył na wieki. Człowiek zyskuje nieśmiertelność przez zjednoczenie z Chrystusem. Nie jest to jednak nieśmiertelność i~zycznego istnienia, lecz nieśmiertelność duszy. 2) W Apokalipsie pojawia się wizja Nowego Jeruzalem, w któryrn znajduje się aleja drzew życia. Ma to symbolizować nieśmiertelność mieszkańców bożego miasta.

J. Dantyszek "Poeta poleca Zygmuntowi KPieśń weselna na ślub Zygmunta z BarbaraH" -patrz autotematyzm.

J. Kochanowski "Ku Muzom" -patrz: autotematyzm.

J. Kochanowski "Muza" -Nagrodą dla poety nie są zaszczyty, których świat mu skąpi. Pamięć u potomnych i nieśmiertelność, którą daje poezja, ważniejsze są od wszelkich dóbr materialnych. Patrz też: artysta słowa.

J. Lechoń "Toast" - patrz: pogrzeb. J. L. Borges "Nieśmiertelny" - Narrator opowiadania trafia do krainy nieśmiertelnych. Spotyka tam Homera, który mówi mu, że nieśmiertelność odbiera sens ludzkiemu życiu. W obliczu śmierci każdy czyn człowieka, każda radość i każdy smutek nabierają    znaczenia.

Nieśmiertelność sprawia, że wszystko staje się nieistotne, bo wszystko można odłożyć na później. Sami nieśmiertelni są prymitywnymi troglodytami -Homer zapomniał nawet greki i z trudem mówi językiem, który uczynił w swoich epopejach doskonałym środkiem wyrażania myśli.

A. Rice "Wywiad z wampirem" -Młody plantator z Południa, Luis, zostaje "zwampiryzowany" przez pełnego demonicznego uroku Lestata. Zyskuje w ten sposób nieśmiertelność, którą musi podtrzymywać przez picie krwi żywych istot. Niestety, jego wieczna egzystencja nie jest szczęściem, ale przekleństwem, ponieważ nie dość, że musi zabijać, by żyć, tojeszcze skazany jest na wieczne istnienie w świecie mroku - promienie słoneczne są dla niego zabójcze.

 

Podobne prace

Do góry