Ocena brak

Moszna

Autor /grapcio Dodano /24.01.2013

Wieś na pn.-zach. skraju Kotliny Racibor­skiej, 35 km od Opola, na trasie Prudnik -Krapokowice.
Na pn.-wsch. wsi ślady po grodzisku z okresu kultury łużyckiej. Wieś wzmian­kowana w dokumentach biskupich z lat 1374 i 1441. Każdego roku w maju i czerw­cu odbywa się tu festyn muzyczny pod nazwą „Święto kwitnących azalii".
Na terenie Mosznej znajduje się stadnina koni pełnej krwi angielskiej, bażanciarnia, 
restauracja, kościół, park krajobrazowy i hotel.
Zamek (nazywany też pałacem) jest monumentalną budowlą, o kubaturze 63 tys. m3 i powierzchni ok. 7 tys. m2. Budo­wla składa się z trzech części: środkowej, barokowej pochodzącej z XVIII w., wscho­dniej neogotyckiej oraz neorenesansowej części zachodniej wybudowanej w latach 1912-14. Zamek posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Godna uwagi jest bogata biblioteka wybudowana specjalnie na przyjazd cesarza Wilhelma II, kaplica będąca jednocześnie salą koncertową, galeria sztuki w dawnej sali balowej oraz palmiarnia.
Wokół zamku rozpościera się park o po­wierzchni 250 ha, w którym rosną 200 letnie lipy i 300 letnie dęby, a także dorodne krzewy rododendronów i azalii.
Największy rozkwit zawdzięcza zamek fortunie Tiele-Wincklerów, pruskich poten­tatów przemysłowych i właścicieli ziem­skich. Od 1972 roku działa w zamku Cen­trum Terapii Nerwic

Podobne prace

Do góry