Ocena brak

Mikania potrójna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Mikania jest atrakcyjną, szybko rosnącą rośliną płożącą, która od niedawna jest dostępna na rynku. Niepozorne kwiaty mają barwę żółtą, odmiennie niż w przypadku bardziej znanej M.scandens o purpurowo-różowym kwiatostanie. Liście mikanii z wierzchu mają szarozieloną barwę, a od spodu są purpurowe. Łodygi i unerwienie liści są koloru czerwonego wina. Najlepszy efekt osiągniemy, wieszając ją w koszu. Mikinia nie znosi mrozu i ginie przy niskich temperaturach. Wystawiać na zewnątrz możemy ją dopiero, gdy niebezpieczeństwo przymrozków już minie. Hodowana w pomieszczeniu zachowuje liście przez zimowe miesiące.

Mikania nie toleruje zimna. Minimalna temperatura dla jej hodowli to 7°C. Najlepiej rozwija się jednak w temperaturach od 10 do l6°C.

Nie stawiać w bezpośrednim świetle słonecznym: toleruje półcień. Regularnie ją obracajmy, by zapewnić równy przyrost.

Mikanię należy podlewać umiarkowanie w okresie wzrostu, poza nim - oszczędnie.

Wilgotność powinna być dość wysoka, ale zraszajmy liście tylko wtedy, gdy temperatury są na tyle wysokie, by roślina szybko wyschła. Chronić liście przed słońcem w czasie ich schnięcia.

Nawożenie nie jest konieczne, gdy roślina jest regularnie przesadzana (źle wpływa na kolor liści).

Przesadzać regularnie na wiosnę, zapewniając dobry drenaż.

Mikania, hodowana jako pnącze, wymaga podparcia (np. rozpiętego sznurka lub kraty), ponieważ jej łodygi czepne są słabe.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Szybko rosnące, soczyste pędy mikinii potrójnej przyciągają mszyce, których atak może szybko osłabić roślinę. Przy pierwszych oznakach obecności mszyc zastosuj standardowy insektycyd. Poważnie zaatakowane rośliny należy usunąć i spalić, by uniknąć zarażenia kolejnych roślin.

Podobne prace

Do góry