Ocena brak

Migrena i bóle głowy

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Migrena jest to jednostronny lub obustronny ból głowy występujący okreso-'o łącznie z zaburzeniami wegetatywnymi i wzrokowymi. Migrena powstaje 'skutek mózgowych zaburzeń naczynioruchowych. W przebiegu napadu można ryróżnić trzy okresy: w pierwszym występują objawy wywołane niedokrwie-iem mózgu, w drugim pojawia się silny ból głowy, a w trzecim odczuwa się tę-y ból głowy.

Naczynioruchowy ból głowy występuje po zmęczeniu, po dłuższym przebyciu w dusznym pomieszczeniu, po nieprzespanej nocy. Niekiedy bóle głowy ojawiają się bez uchwytnej przyczyny, trwają długo i mają charakter przewle-»y. Ból naczynioruchowy jest jednostajny, umiejscawia się w okolicach czoło-rej, skroniowej, ciemieniowej. Może też, być rozlany - obejmować całą czaszkę.

Ból głowy występuje po obudzeniu się, powstaje pod wpływem zmęczenia, zmian atmosferycznych. Może też się pojawić wskutek zmian w stawach górnej części odcinka szyjnego kręgosłupa. Wrażenie ucisku iopasania głowy mogą wynikać ze skurczu mięśni głowy i karku.

W niektórych postaciach bólów głowy możemy zastosować masaż klasyczny. Niżej podany sposób masażu jest skuteczny, ale nie we wszystkich postaciach bólów głowy. Jeżeli ból głowy ustąpi w trakcie masażu albo po nim i nie powróci w tym samym dniu, to można u chorego wykonywać ten sam rodzaj masażu, natomiast gdy ból głowy podczas masażu nasili się albo po nim ustąpi, a po 2-3 godzinach pojawi się ze zdwojoną siłą, to tego sposobu masażu nie należy u danego pacjenta stosować.

Pacjent siedzi na krześle opierając czoło o podpórkę, a masażysta stoi za nim i wykonuje masaż.

Głaskanie karku i barków.

Rozcieranie karku.

Ugniatanie barków i karku - ta część masażu może spowodować ustąpienie bólu głowy, a więc dalej nie musimy już masować. Czas trwania tej części masażu wynosi 10 minut. Jeżeli ból głowy jeszcze nie ustąpił, to przechodzimy do dalszej części. Opieramy tył głowy pacjenta o nasz brzuch. Punktowo ugniatamy przez 3-4 sekundy poszczególne miejsca, powtarzając 3-5 razy.

Ugniatanie punktowe pod kościami jarzmowymi - wykonujemy opuszkami III palców, które przykładamy pod kości jarzmowe (kości policzkowe) i delikatnie uciskamy punktowo w górę, w skos.

Ugniatanie punktowe na przyśrodkowych końcach brwi - masujemy opuszkami III palców, które przykładamy do przyśrodkowych końców brwi. Ugniatanie punktowe na skroniach - ugniatanie wykonujemy opuszkami III palców, które przykładamy do dołów skroniowych.

Ugniatanie punktowe na żuchwie - wykonujemy opuszkami III palców, które przykładamy do gałęzi żuchwy w połowie wysokości miedzy kątem żuchwy a stawem żuchwowo-skroniowym.

Ugniatanie punktowe czoła - masujemy opuszkami palców obu rąk od środka czoła, na boki, do skroni.

Ugniatanie punktowe potylicy - masażysta staje z przodu pacjenta i jego czoło opiera o swój brzuch. Opuszkami III palców wykonuje uciski punktowe od wyrostków sutkowatych kości skroniowych po potylicy do kręgosłupa. Ugniatanie punktowe głowy.

 

Podobne prace

Do góry