Ocena brak

Mięśnie klatki piersiowej powierzchowne

Autor /Irmina674 Dodano /23.08.2013

  • Mięsień piersiowy większy – przyczepia się do przyśrodkowej połowy obojczyka, powierzchni przedniej mostka i żeber prawdziwych, blaszki przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha, końcowo do grzebienia guzka większego kości ramiennej. Unerwiony przez nerwy piersiowe przednie ze splotu ramiennego opuszcza i przywodzi ramię; przy ustalonym i uniesionym ramieniu podnosi tułów do góry; stanowi pomocniczy mięsień wdechowy.

  • Mięsień piersiowy mniejszy przyczepia się początkowo do końców przednich żeber kostnych od drugiego do piątego, a kończy sę na wyrostku kruczym łopatki. Unerwiają go nerwy piersiowe przednie ze splotu ramiennego. Obniża bark, przesuwa obręcz kończyny górnej do przodu; stanowi pomocniczy mięsień wdechowy.

  • Mięsień podobojczykowy początkowo przyczepia się do powierzchni górnej pierwszego żebra, kończy się na powierzchni dolnej obojczyka przy końcu barkowym. Unerwiony przez nerw podobojczykowy ze splotu ramiennego pociąga obojczyk ku dołowi i do przodu.

  • Mięsień zębaty przedni przyczepia się początkowo dziesięcioma zębami do powierzchni zewnętrznej dziewięciu górnych żeber, kończy się na przyśrodkowym brzegu łopatki, począwszy od górnego kąta do kąta dolnego. Unerwiony jest przez nerw piersiowy długi ze splotu ramiennego, a jego funkcje to przyciskanie łopatki do tułowia, pociąganie barku do przodu, część dolna pociąga kąt dolny łopatki ku bokowi i górze, unosząc ramię do pionu, jest również pomocniczym mięśniem wdechowym.

Podobne prace

Do góry