Ocena brak

Mięśnie klatki piersiowej głębokie

Autor /Irmina674 Dodano /23.08.2013

  • Mięśnie międzyżebrowe, dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne.

    Zewnętrzne – przyczep początkowy znajduje się na dolnym brzegu żebra, na zewnątrz od bruzdy żebra, począwszy od guzka żebra aż do bocznego końca chrząstki żebrowej. Przyczep końcowy znajduje się na brzegu górnym niżej leżącego żebra. Włókna mięśniowe przebiegają od góry ku dołowi i domostkowo. W części przedniej są one zastąpione łącznotkankową błoną międzyżebrową zewnętrzną. Unoszą one żebra; są mięśniami wdechowymi.

    Wewnętrzne – rozpoczynają się na dolnym brzegu żebra do wewnątrz od bruzdy żebra i kierują się odkręgosłupowo do brzegu górnego niżej leżącego żebra.Wyróżnia się w nich warstwę zewnętrzną – mięśnie międzyżebrowe pośrednie ciągnące się od kąta żebra do mostka oraz mięśnie międzyżebrowe najgłębsze kończące się na granicy kostno-chrzęstnej żebra. W przedłużeniu mięśni międzyżebrowych pośrednich w kierunku kręgosłupa ciągną się błony międzyżebrowe wewnętrzne. Ta grupa mięśni opuszcza żebra; są to mięśnie wydechowe.

  • Mięśnie podżebrowe to mięśnie szczątkowe rozpoczynające się na powierzchni wewnętrznej dolnych żeber i kończące na brzegu górnym jedno lub dwa żebra wyżej.

  • Mięsień poprzeczny klatki piersiowej rozpoczyna się na powierzchni wewnętrznej wyrostka mieczykowatego i dolnej części trzonu mostka, a kończy się pięcioma zebami na granicy części kostnej i chrzęstnej od 2 do 6 żebra. W niewielkim stopniu uczestniczy w czynności wydechowej. Mięśnie głębokie klatki piersiowej są unerwione przez nerwy międzyżebrowe.

Podobne prace

Do góry