Ocena brak

Mięśnie gładkie

Autor /zuzanna Dodano /30.12.2011

Zdolność kurczenia się mięśni gładkich zależy także od miofilamentu aktyny i miozyny. Mają one jednak inne ułożenia w komórce mięśnia gładkiego niż we włóknie mięśnia szkieletowego. Pęczki miofilamentów mogą przebiegać w komórkach mięśni gładkich także poprzecznie, mogą się między sobą krzyżować i tworzyć sieci podobne do krat. W komórkach mięśni gładkich występują pęczki utworzone przez filamenty aktyny. Mają one grubość 5—7 nm. Wykazano, że w tej sieci filamentów aktywnych występują także filamenty miozyny.

Podczas skurczu komórki mięśni gładkich cała sieć mikrofilamentów może się kurczyć jednocześnie.

Poza filamentami aktyny i miozyny występują w komórkach mięśni gładkich filamenty pośrednie o grubości 10 nm. Przebiegają one w poprzek cytoplazmy i krzyżują się ze sobą. Filamenty te przyczepiają się do błony komórkowej. W miejscach ich przyczepu oraz w miejscach skrzyżowania tych filamentów występują zgrubienia służące prawdopodobnie do ufiksowania filamentów pośrednich.

W tkance mięśniowej gładkiej jej wrzecionowate komórki układają się obok siebie w ten sposób, że między szersze środkowe części jednych wklinowują się cienkie końcowe części komórek sąsiednich. Tworzą one zwykle wiązki lub warstwy, a materiałem wiążącym komórki te w tkankę są siateczki cienkich włókienek kratkowych, oplatające komórki i tworzące na nich pochewki. W głąb większych skupień tej tkanki wnikają pasma i przegrody z tkanki łącznej luźnej z licznymi włóknami sprężystymi, naczynia krwionośne i nerwy, których najcieńsze gałązki kończą się w komórkach mięśniowych.

Podobne prace

Do góry