Ocena brak

Mięśnie bliźniacze górny i dolny

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

Mm. bliźniacze górny i dolny (mm. gemelli superior et inferior) są to dwa małe mięśnie z lekka spłaszczone, które biegną poprzecznie z obwodu wcięcia kulszowego mniejszego kości kulszowej do krętarza większego kości udowej.

M. bliźniaczy górny rozpoczyna się na kolcu kulszowym; bliźniaczy dolny — na górnym brzegu guza kulszowego. Oba mięśnie wytwarzają rynienkę, w której przebiega ścięgno zasłaniacza wewnętrznego. Włókna biegną równolegle w kierunku bocznym i kończą się częściowo w ścięgnie zasłaniacza wewnętrznego, częściowo wraz z nim w dole krętarzowym kości udowej.

Oba mm. bliźniacze nieznacznie wzmagają działanie m. zasłaniacza wewnętrznego.

Oba mm. bliźniacze spoczywają na torebce stawru biodrowego: są one przykryte m. pośladkowym wielkim, oddzielonym od nich przez naczynia i nerwy wychodzące z miednicy przez otwór kulszowy większy pod m. gruszkowatym. Oba mm. bliźniacze i zasłaniacz wewnętrzny rozwojowo stanowią jeden wspólny m trójgłowy miednicy (m. triceps coxae); mm. bliźniacze są głowami brzeżnymi; głowa środkowa, właściwy zasłaniacz wewnętrzny, stanowiłaby część, która w rozwoju osobniczym wwędrowała częściowo do wewnątrz miednicy.

Jeden z obu mięśni może nie występować. M. bliźniaczego górnego brakuje w 8%. Może on łączyć się z m. gruszkowatym, lub też z m. pośladkowym małym, m. bliźniaczy dolny — z m. czworobocznym uda.

Podobne prace

Do góry