Ocena brak

Mięsień szeroki szyi

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. szeroki szyi (platysma; platys = płaski, szeroki) jest położony w okolicy przedniej i bocznej szyi, pod skórą, na m. mostkowo-obojczy-kowc-sutkowym; stanowi on czworoboczną, szeroką, bardzo cienką warstwę mięśniową, która ciągnie się z górnej części klatki piersiowej na dolną część twarzy. Zabarwienie włókien mięśniowych jest przewłażnie blade, co jest spowodowane słabym ukrwieniem mięśnia.

 Mięsień rozpoczyna się w tkance podskórnej okolicy podobojczykowej na wysokości drugiego lub trzeciego żebra, skąd włókna biegną przeważnie równolegle ku górze i przyśrodkowo. Część boczna włókien kończy się na powięzi przyuszniczej i żwaczowej twarzy, część przyśrodkowa biegnie częściowo do kąta ust i łączy się z włóknami obniżacza wargi dolnej i obniżacza kąta ust, częściowo zaś przyczepia się do żuchwy powyżej jej podstawy od guzka bródkowego do poziomu pierwszego zęba trzonowego.

Mięsień unosi skórę szyi z podłoża wraz z tkanką podskórną, dzięki czemu zmniejsza ciśnienie powietrza na żyłę szyjną zewnętrzną, biegnącą pod mięśniem, i ułatwia krwiobieg. Kąty ust pociąga on ku dołowi i bocznie, nadając twarzy wyraz strachu, wściekłości czy przerażenia, przy czym skóra szyi układa się w wysokie podłużne fałdy. W późnej starości przednie brzegi mięśni obu stron wytwarzają wysokie fałdy podłużne.

Podobne prace

Do góry