Ocena brak

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

M. skrzydłowy przyśrodkowy (ra. pterygoideus mediaiis) jest położony do wewnątrz od gałęzi żuchwy; jest to mięsień gruby, czworoboczny, biegnący od wyrostka skrzydłowatego do żuchwy.

Mięsień ten rozpoczyna się krótkim ścięgnem 1) w dole skrzydłowym kości klinowej. 2) na wyrostku piramidowym kości podniebiennej i 3) na małym przylegającym odcinku wyrostka pod-niebiennego szczęki. Włókna biegną równolegle ku dołowi, do tyłu i nieco do boku, kończąc się na powierzchni przyśrodkowej kąta żuchwy (guzowatość skrzydłowa) i w jej otoczeniu.

M. skrzydłowy przyśrodkowy unosi żuchwę, współdziała więc z m. żwa-czem i m. skroniowym. Również i on, tak jak oba poprzednie mięśnie żucia, kurcząc się jednostronnie obraca żuchwę nieco na zewnątrz. Trzy mięśnie, które unosząc żuchwę zamykają szczęki, ułożone są w trzech warstwach. M. żwacz leży najbardziej powierzchownie, pośrodku — m. skroniowy, do wewnątrz — m. skrzydłowy przyśrodkowy.

M. skrzydłowy przyśrodkowy graniczy do wewnątrz z gardłem, od którego oddziela go przestrzeń przygardłowa, w której biegną wielkie naczynia i nerwy (tt. szyjna wewnętrzna i zewnętrzna, ż. szyjna wewnętrzna i pięć nerwów: pień współczulny, n. językowo-gardłowy, błędny, dodatkowy i podjęzykowy). Na zewnątrz mięsień graniczy u góry z m. skrzydłowym bocznym, poniżej zaś krzyżuje n. językowy, n. zębodołowy dolny wraz z towarzyszącymi mu naczyniami, jeszcze niżej zaś przylega do kości, do której się przyczepia. Gałąź żuchwy oddziela m. skrzydłowy przyśrodkowy od m. żwacza. natomiast wzdłuż tylnego brzegu jej części dolnej pasmo ścięgniste łączy oba mięśnie, tak że tworzą one silną pętlę mięśniową dokoła gałęzi żuchwy. M. skrzydłowy przyśrodkowy jest całkowicie zakryty przez żuchwę, od wewnątrz więc może być widoczny tylko po usunięciu blaszki kostnej. Od tyłu jest on dostępny bez usuwania kości i skurcz jego jest tutaj wyczuwalny.

Unaczynienie: gałęzie t. szczękowej.

Unerwienie: n. skrzydłowy przyśrodkowy od trzeciej gałęzi n. trójdzielnego.

M. skrzydłowy przyśrodkowy jest stosunkowo mało zmienny. Często brak pęczka mięśniowego odchodzącego od wyrostka piramidowego kości podniebiennej.

Podobne prace

Do góry