Ocena brak

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. prostownik promieniowy krótki nadgarstka (ra. extensor carpi ra-dialis brevis) jest mięśniem nieco większym od poprzedniego, położonym poniżej i bardzo do niego podobnym.

Mięsień ten rozpoczyna się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej oraz na powięzi przedramienia i jest zrośnięty z sąsiednimi. Włókna biegną ku dołowi i w połowie długości przedramienia przechodzą w płaskie i długie ścięgno, które wspólnie ze ścięgnem prostownika promieniowego długiego nadgarstka przechodzi przez drugi przedział troczka prostowników. Kończy się on na powierzchni grzbietowej podstawy III kości śródręcza (na wyrostku ryl-cowatym).

Działanie mięśnia na staw łokciowy jest bardzo nieznaczne; również niezbyt duża jest jego czynność jako odwodziciela ręki; główna praca polega na ruchach prostowania ręki w stawach. Pod tym względem ustępuje on prostownikowi palców, a prawie dorównuje pracy obu pozostałych prostowników nadgarstka.

Powierzchnia zewnętrzna mięśnia jest przykryta prostownikiem promieniowym długim nadgarstka i powięzią przedramienia. Tak samo jak poprzedni, również i prostownik krótki nadgarstka krzyżuje od przodu powyżej ręki odwodziciel długi kciuka i prostownik krótki kciuka, na poziomie zaś ręki — prostownik długi kciuka. Powierzchnia wewnętrzna przykrywa u góry odwracacz przedramienia, od którego jest oddzielona przegrodą międzymięśniową, w części środkowej — przyczep m. nawrotnego obłego, u dołu — powierzchnię boczną kości promieniowej.

Kaletka maziowa (bursa m. extensoris carpi radialis brevis), położona między przyczepem ścięgna a kością, występuje prawie stale.

Oba prostowniki promieniowe nadgarstka mogą łączyć się częściowo lub całkowicie; w tym ostatnim przypadku wspólne ścięgno rozdwajając się przyczepia się do II i III kości śródręcza. Ścięgna obu mięśni mogą się dzielić i zdobywać dodatkowe przyczepy; mięsień długi może wtedy przyczepiać się do kości śródręcza II i III, krótki — również do II i III, a czasem nawet do IV.

Podobne prace

Do góry