Ocena brak

Mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. prostownik promieniowy długi nadgarstka (m. extensor carpi radialis longus). Mięsień ten jest położony pod m. ramienno-promienio-wym. Przebiega on od końca dalszego kości ramiennej do II kości śródręcza, wzdłuż brzegu bocznego stawu łokciowego i przedramienia.

Mięsień ten rozpoczyna się na przegrodzie mię-dzymięśniowej bocznej ramienia, brzegu bocznym i nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Włókna kierują się ku dołowi i w połowie długości przedramienia przechodzą w długie, płaskie ścięgno, które biegnie wzdłuż powierzchni bocznej kości promieniowej, pod troczkiem prostowników przez jego drugi przedziałi kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy kości II śródręcza.

Mięsień ten zgina przedramię w stawie łokciowym i nieco je nawraca. Poza tym zgina silnie rękę w kierunku grzbietowym i odwodzi ją. Wraz z prostownikiem promieniowym krótkim nadgarstka jest antagonistą długich zginaczy palców. Obie grupy współpracują jednak np. podczas zaciskania pięści, pisania czy rysowania. Ustawiamy rękę w położeniu zgięcia grzbietowego, żeby długie zginacze palców mogły rozwinąć swą maksymalną siłę. Napięcie ścięgien prostowników wyczuwamy, gdy zaciskamy pięści. Oba prostowniki promieniowe nadgarstka pracują najsilniej, gdy palce są zgięte.

Mięsień ten jest przykryty m. ramienno-promieniowym i powięzią przedramienia. U dołu krzyżują go od przodu trzy mięśnie: odwodziciel długi kciuka oraz prostowniki kciuka długi i krótki. Powierzchnia wewnętrzna mięśnia spoczywa na prostowniku promieniowym krótkim nadgarstka, kości promieniowej i stawach ręki. Gdy ramię jest opuszczone, wywołuje on wraz z poprzednim boczne uwypuklenie zarysu przedramienia na wysokości łokcia.

Podobne prace

Do góry