Ocena brak

Mięsień podkolanowy

Autor /sara Dodano /05.01.2012

M. podkolanowy (ra. popliteus) jest mięśniem krótkim, spłaszczonym, trójkątnym; jest on położony po stronie tylnej kolana, pod m. brzuchatym łydki i m. podeszwowym.

Mięsień ten rozpoczyna się wąskim ścięgnem przyczepiającym się w bruździe podkolanowej (sulcus popliteus) między nadkłykciem bocznym kości udowej i chrząstką stawową, a poza tym na ścianie tylnej torebki stawu kolanowego. Włókna kierują się rozbieżnie przyśrodkowo i ku dołowi oraz kończą się na powierzchni tylnej k. piszczelowej powyżej kresy m. płaszczkowatego. Ścięgno początkowe przechodzi przez szczelinę między więzadłem pobocznym strzałkowym a powierzchnią boczną kłykcia bocznego. Przy zgiętym kolanie ścięgno biegnie w poziomej bruździe na stronie bocznej kłykcia bocznego; w położeniu wyprostowanym zaś na powierzchni tej żłobi bruzdę zstępującą pionowo ku dołowi.

M. podkolanowy działa na staw kolanowy. Ma rozpoczynać zgięcie stawu kolanowego odblokowując go. Potwierdzają to badania elektromiograficzne. Zgina on goleń i przy zgiętym kolanie obraca ją do wewnątrz; poza tym napina torebkę stawową i chroni ją przed topukleniem się do stawu.

M. podkolanowy jest przykryty po stronie tylnej m. brzuchatym łydki, m. podeszwowym, naczyniami podkolanowymi i nerwem piszczelowym. Ścięgno początkowe jest pokryte więzadłem pobocznym strzałkowym. Do przodu spoczywa na torebce stawowej. Brzeg dolny graniczy z m. płaszczkowatym.

Podobne prace

Do góry