Ocena brak

Mięsień podgrzebieniowy

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. podgrzebieniowy (ra. iiifraspincitus). Jest to mięsień spłaszczony, kształtu trójkątnego, wierzchołek leży na końcu bliższym kości ramiennej.

Mięsień ten rozpoczyna się na dwóch trzecich częściach przyśrodkowych dołu podgrzebieniowego, na powięzi pokrywającej mięsień i przeważnie na przegrodzie włóknistej, która go oddziela od m. obłego mniejszego i większego. Włókna biegną bocznie w kierunku stawu ramiennego, przechodzą w płaskie ścięgno, które zrasta się z torebką stawową oraz sąsiednimi ścięgnami i kończy się na powierzchni środkowej guzka większego kości ramiennej.

Główne działanie mięśnia polega na obracaniu ramienia na zewnątrz (odwracanie); moment obrotu jest szczególnie wielki, kiedy ramię znajduje się w położeniu nawróconym. Część górna mięśnia pomaga w podnoszeniu ramienia (odwodzi i zgina). Podczas ruchów obrotowych mięsień równocześnie napina torebkę stawową i chroni ją przed wpukleniem się w obręb stawu.

M. podgrzebieniowy jest przykryty m. czworobocznym, m. naramien-nym i skórą. Jego powierzchnia wewnętrzna pokrywa dół podgrzebieniowy. Część boczna dołu. która nie służy za pole przyczepu mięśnia, jest oddzielona od niego nerwem i naczyniami nadłopatkowymi, które zespalają się tutaj z naczyniami okalającymi łopatkę. Złamanie łopatki wskutek urazu przebiega częściej wzdłuż tej granicy niż w innych miejscach. M. podgrzebieniowy jest przeważnie podzielony na trzy części. Część środkowa jest pierzasta i składa się z krótkich włókien; włókna części górnej i dolnej biegną mniej więcej równolegle do siebie. M. podgrzebieniowy wraz z m. obłym mniejszym przykrywa bardzo silna powięź podgrzebieniowa; zamyka ona dół podgrzebieniowy w komorę kostno-włóknistą.

Unerwienie i unaczynienie: jak m. nadgrzebieniowy.

Kaletki maziowe Mała kaletka maziowa (bursa subtendinea m. infraspinati) często występuje między ścięgnem końcowym mięśnia a torebką stawową; u starszych ludzi nieraz komunikuje się ona z jamą stawową. Druga kaletka znajduje się stale między częścią górną mięśnia a grzebieniem łopatki.

 M. podgrzebieniowy często jest zrośnięty z m. obłym mniejszym; górne wiązki mogą być samodzielne (m. infraspinatus minor).

Podobne prace

Do góry