Ocena brak

Mięsień odwodziciel krótki kciuka

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

M. odwodziciel krótki kciuka (ra. abductor pollicis brevis) jest najbardziej powierzchownym mięśniem tej grupy; jest to mięsień spłaszczony, położony między szeregiem bliższym kości nadgarstka a bliższym paliczkiem kciuka.

Rozpoczyna się on na troczku zginaczy, na guzku kości łódeczkowatej oraz często na kości czworobocznej większej i bardzo często w przedłużeniu ścięgna odwodziciela długiego kciuka. Włókna jego zbiegają się ku dołowi oraz do boku i kończą się krótkim ścięgnem na bocznym brzegu podstawy bliższego paliczka kciuka. Ścięgno obejmuje promieniową trzeszczkę stawu śródręczno-paliczkowego.

Mięsień ten głównie odwodzi kciuk i przeciwstawia go w stawie nadgarstkowo-śródręcznym (siodełkowatym); poza tym zgina staw śródręczno-paliczkowy i prostuje staw międzypaliczkowy (przez rozcięgno grzbietowe).

Powięź powierzchowna ręki i skóra przykrywają mięsień, który ze swej strony pokrywa zginacz krótki i przeciwstawiacz kciuka.

Unaczynienie: gałąź dłoniowa powierzchowna t. promieniowej.

Unerwienie: n. pośrodkowy (Cfi fl). Przy porażeniu tego nerwu z krótkich mięśni kciuka czynny pczostaje tylko przywodziciel, wskutek czego w tych przypadkach kość I śródręcza znajduje się stale w położeniu przywiedzionym (ręka małpia).

Mięsień może być wzmocniony przez pasma odchodzące od sąsiednich mięśni.

Podobne prace

Do góry